Manisa Kadın Platformu: Mahsa’nın katili erkek egemen rejimdir!

 Manisa Kadın Platformu: Mahsa’nın katili erkek egemen rejimdir!

Manisa Kadın Platformu İran’da Mahsa Amini’nin rejim polisleri tarafından katledilmesini protesto ederek”Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz. Katledilen tüm kadınlar isyanımızdır”dedi.

Manisa Kıdın Platformu İran’da Mahsa Amini’nin rejim polisleri tarafından katledilmesini basın açıklaması yaparak protesto etti. Manolya Meydanı’Nda toplanan kadınlar, ezilen ve direnenlerin mücadelesinin engellenemeyeceğini ifade etti.

Manisa Kadın Platforma adına basın açıklamasını Ayşe Yüksel yaptı. Yüksel, 22 yaşındaki Jîna Mahsa Emînî’nin İran İslam Cumhuriyeti’nde rejimin “Ahlak Polisi” tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle başkent Tahran’da 14 Eylül’de işkenceyle gözaltına alındığını hatırlatarak  “Polis karakoluna götürülen Mahsa, aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi. Amini’nin başına aldığı darp nedeniyle beyin kanaması geçirmesi sonucu yaşamını yitirdiği kesinleşti. Kürt bir kadın olan Mahsa Emînî, İran’da rejiminin polisleri tarafından katledildi.

İRAN REJİMİNE KARŞI İSYAN YÜKSELİYOR

Başta İran olmak üzere dünyanın her yerinde halklar, protesto eylemleriyle Mahsa Emînî’nin katledilmesine karşı tepkilerini büyütmeye devam ediyor. Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran Rejimine ve onun “ahlak polisi” gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor.

Nitekim Mahsa’nın cenaze töreninde kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını göstermiştir. Kadınlara, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha göstermişlerdir.

Yine Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanı bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüşmüştür. İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir.

“KATLEDEN BU REJİM YOK OLMAYA MAHKUMDUR”

İran’da 1979 yılından beri uygulanan yasalar kadın düşmanlığı üzerinden inşa edilmiştir. Kadınlara başörtüyü dayatan, kadınların yaşamlarına, giyimlerine, davranışlarına her türlü müdahaleyi hak gören, “İslami Kurallara” uymadıkları gerekçesi ile kadınları darp eden, katleden bu rejim yok olmaya mahkûmdur.

İranlı kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir. Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır.  İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmakta. Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek! İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor! İran halkları, dünya halkları yeter diyor!

“MAHSA’NIN DİRENİŞİ BİZİM MÜCADELEMİZDİR”

Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi biz kadınlar ve LGBTİ+’ların da mücadelesidir. Bugün zorunlu başörtüsüne karşı yapılan bu mücadele, kadınların bir bütün olarak erkek egemen ve kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin bir sembolü olmuştur.  Onur Yürüyüşüne izin vermeyen ama  ‘LGBT karşıtı Büyük Aile Yürüşü’ne izin veren ve öfke dilini besleyen iktidarın yasaklayıcı anlayışına karşı da mücadelemizi sürdüreceğiz. Kendilerinden farklı olan her fikre ve oluşuma karşı olan bu zihniyetin çeşitli kılıflarla bahaneler üretmesine de asla izin vermeyeceğiz.

Haksızlık nerede olursa olsun, zulüm nerden gelirse gelsin eğer bu barışla sevgiyle olmayacaksa bizler de sesimizi yükseltmeye ve mücadeleye devam edeceğiz. Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz. Katledilen tüm kadınlar isyanımızdır. Özgürlükleri için direnirken öldürülen kadınlar her zaman mücadelemizde yaşayacaktır. Birlikte güçlüyüz ve başaracağız.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir