Manisa Tabip Odası’ndan salgın uyarısı

 Manisa Tabip Odası’ndan salgın uyarısı

Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Sapmaz Karabağ, pandeminin devam ettiğini Manisa’da kırgınlık,ateş,öksürük,kas-eklem ağrısı ve ishal  şikayetleriyle hastanelere başvuruların arttığını belirterek insanları zor günlerin beklediği uyarısında bulundu.

Karabağ, “İnsanlarımız pandemiden ciddi biçimde etkilendi ve halen de etkilenmeye devam ediyor. Geldiğimiz noktada, hiçbir zaman yeterli düzeyde alınmayan pandemi önlemlerinin tamamen kaldırıldığını görmekteyiz. Ancak pandeminin devam ettiğini, halen COVID-19 nedeniyle hastalanan ve ölen yurttaşların olduğunu biliyoruz. Ayrıca kış aylarına girerken influenza (grip) gibi solunum yolu hastalıklarında da artışlar belirgin bir şekilde artmaktadır.

Daha net ifade etmek gerekirse COVID-19, influenza, RSV gibi solunum yoluyla bulaşan birçok hastalık açısından bizi zor günler bekliyor; ancak bu karmaşayı en hafif zararla atlatabilmemiz mümkün. Tecrübe ettiğimiz üzere özellikle toplu taşıma araçları, alış veriş merkezleri, okullar ve hastaneler gibi kapalı ve dar alanlarda maske takılması, havalandırma, fiziksel mesafe gibi basit önlemler birçok insanın hasta olmasını engelleyecek, hatta yaşamını kurtarabilecektir.  Risk gruplarına COVID-19, influenza aşılarının yapılması da hastalık ve ölümleri azaltacaktır.

Bu konuda halkımızın kendilerinin ve çevresindekilerin sağlığını koruma adına, pandemiden edindiğimiz tecrübe ile hassasiyetlerini sürdürmelerini öneriyoruz. Kamusal hizmet sunumu alanlarında da hizmet sunucularının önlemler; en azından maske-mesafe-havalandırma konularında titiz davranmalarının önemini “sağlıklı kalabilmek” adına bir kez daha vurguluyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir