Manisa üreten ama yönetemeyen bir şehir

 Manisa üreten ama yönetemeyen bir şehir

Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, “Manisa’nın üreten ama ürettiğinin gücü kadar yönetemeyen bir şehir. Ürettiği ürünlerin karar süreçlerinde masanın başında bu şehrin olması lazım” dedi.

Hülya Kılınç-Tunay Aktaş

Metin Öztürk, 2022 yılını değerlendirdiği açıklamalarında “Tarımda 2 tane önemli süreç yaşandı. Pandemi ve Ukrayna-Rusya savaşı. Bunlar bize gösterdi ki tarım arka sıralara atılacak sektör değil. Gıda güvenliğini sağlayamadığınız anda milli güvenliğinizin unsurlarından biri açıkta kalmış demektir.

Manisa olarak 2022 ürünler anlamında bereketli bir yıl oldu. Tüm ürünlede ortalamanın üzerinde mahsul alındı. Gerek ülkemize gerek dünyaya sunduğumuz ürünlerde rekolte iyi seviyede oldu. Bu anlamda üğreticilerime şükranlarımızı arz ediyoruz. Tarım kolay bir sektör değil. 7 gün 24 saat arazide çalışmayı gerektiriyor. Bir de bu ürünlere katma değer katan, hem iç piyasayla hem de dünya piyasalarıyla buluşturan gıda işletmelerimiz var. Onlara da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. İşletmelerin gelişmesi tarım sektörününde gelişmesini sağlıyor.

ÇİFTÇİMİZE NE KADAR DESTEK VERSEK AZ

İhracat geçen sene 550 milyon dolar seviyesindeydi, bu sene 720 milyon dolar seviyesine geldi. İhracatımız 5 yıldır sürekli artıyor. Kuru üzümde dünyada en fazla ihracat yapan iliz.

Çiftçilerimize çeşitli desteklemelerde bulunuyoruz. 2022 yılında 465 milyon liranın üzerinde destekleme yaptık. Bu ciddi bir rakam ama tabi ne kadar destek versek de çiftçilerimize az. Bakanlık olarak desteklere önem veriyoruz.

MASANIN BAŞINDA BU ŞEHİR OLMALI

Manisa üreten ama ürettiğinin gücüyle yeteri kadar yönetemeyen bir şehir. Son yıllara kadar sultani üzüm İzmir Borsası tarafından yönetilmiş, oradan coğrafi işaret almış. Ticareti oradan olmuş. Bu coğrafi işareti Manisa’ya kazandırmak için mücadele ettik, ve kazandırdık.  Bir ürünü üretiyorsak o ürün hakkında karar alma mekanizması bu şehirde olmalı. Eğer ülkemizde üzüm konuşulacaksa masanın başında olması gereken şehir burası. Bunları önemsiyoruz. Ürünü üretmek önemli ama yönetmek daha da önemli. Üreten emek veren bir kesim var ve bu emek doğru değerlendirilmeli. Manisa tarımda lokomotif bir il” dedi.

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir