Manisa üzümü kalıntı nedeniyle pazar kaybediyor!

 Manisa üzümü kalıntı nedeniyle pazar kaybediyor!

AKP Manisa Milletvekili Murat Baybatur, dünyaca ünlü Manisa üzümünün kalıntı nedeniyle pazar konusunda geriye düştüğünü belirterek, kalıntısız üzün üretimi ile ilgili çağrıda bulundu.

Manisa Ticaret Borsası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümünde 2022-2023 sezonu açılışı ve ilk çekirdeksiz kuru üzüm töreni yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuru üzümün fiyatını 27 TL olarak açıkladıktan sonra gerçekleşen sezonun ilk üzüm töreninde sembolik olarak üzümün kilosu 3 bin 500 TL olarak Ticaret Borsası satın aldı.

Tarihi Kurşunluhan’da düzenlenen törende konuşan Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Manisa sultani çekirdeksiz üzümün  ülkemizin en önemli tarıma dayalı milli gelir kaynakları arasında olduğunu belirterek “Üretimin iç ticareti ve ihracat verilerine baktığımızda sektörel kayıt ve raporlama sistemine göre 2021-2022 sezonu 31 ağustos günü tamamlanacak 01 Eylül itibariyle yeni sezona geçmiş olacağız. Temmuz sonu müstahsilden alım tescili verilerine göre, ilçelerimiz dahil tüm ticaret borsalarımızda kayıtlara giren çekirdeksiz kuru üzüm üretimi 302 bin 844 tondur 20 Ağustos tarihli son ihracat raporuna göre de gerçekleştirilen 245 bin 405 ton ihracat ile ülkemize 430 milyon dolar kazandırılmıştır.  Ağustos sonunda oransal bir değişiklik beklemediğimiz sezon finalinde Manisa olarak, ilçelerimiz ile birlikte Türkiye üretiminin yine yüzde 90’dan fazlasını sağlamış olacağız. Yüzde 85’i Manisa’dan gerçekleştirilen çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımız da, bir miktar küresel rekabet ve talep daralmasından etkilenmiş olsa da ülkemizin kuru meyve ve mamulleri ürün grubundaki ihracat liderliğini açık farkla devam ettirmiş olacak” dedi.

Sadık Özkasap

“CUMHURBAŞKANIMIZ BİZİ ONURLANDIRMIŞTIR”

Özkasap, “tarım ve orman bakanlığımız koordinasyonunda yapılan rekolte tahmin çalışmasından alınan ön bilgiye göre ise Manisa  2022-2023 sezonunda da  üretimin merkezi olmayı sürdürecek 664 bin dekar kurutmalık,  150 bin dekar sofralık bağ alanında yaklaşık 50 bin ailemizin geçim kaynağı niteliğindeki Manisa sultani çekirdeksiz üzümümüze  bu yıl; sayın cumhurbaşkanımızın  çok yoğun programlarına rağmen bağda üzüm hasatı ve referans fiyat açıklamalarıyla bizzat gösterdikleri ilgi bizleri en üst düzeyde onurlandırmıştır. Sayın cumhurbaşkanımıza, Manisa sultani çekirdeksiz üzümünün üretim ve ticaretine vermiş oldukları destekler için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, açıkladıkları fiyatın sektörün tüm paydaşları için hayırlı olmasını diliyoruz. Elbette;  bu milli gelir kaynağının alt yapısında,  Manisalı üreticilerimizin, tüccarlarımızın,  ihracatçı işletmelerimizin ve ilgili kurumlarımızın yoğun emek ve ortak çabaları yer alıyor. Bir defa daha gururla söylemek istiyorum ki bu ortak çabanın doğal sonucu olarak sultani üzümün üretiminden pazarlanmasına kadar, tüm aşamalarında, ürün bazında uzmanlaşma sağlanmış tek yer Manisa’dır.” dedi.

LİSANSLI DEPOCULUK A.Ş. KURULDU

Manisa’ya kuru üzümde lisanslı depoculuk sistemini kazandırmak için çalıştıklarını söyleyen Başkan Özkasap, sistemin,  sektördeki stok ve kalite yönetimi ile fiyat istikrarına düzenleyici ve geliştirici bir güç katarken aynı zamanda, üretici, tüccar ve işletmelerimizin önemli desteklerden yararlanmasını da sağlayacağını dile getirdi. Projenin zafer kalkınma ajansı tarafından desteklenen fizibilite sürecinin önümüzdeki bir kaç ay içerisinde tamamlanacağını kaydeden Özkasap, “5300 sayılı tarım ürünleri lisanslı depoculuk kanunu kapsamında faaliyetleri yürütecek olan Manisa Ticaret Borsası kuru üzüm lisanslı depoculuk A.Ş.’nin kuruluş izni ticaret bakanlığımızdan alınmış, şirketimiz kurulmuştur”dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, belediye olarak her zaman üreticinin yanında yer aldıkları belirterek, bu yıl üreticilere 100 bin üzüm sepeti dağıttıklarını açıkladı, sezonun bereketli ve hayırlı olmasını diledi.

Murat Baybatur

BAYBATUR: KALINTTI YÜZÜNDEN PAZAR PAYIMIZ DÜŞÜYOR

AKP MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Manisa’da üzüm fiyatını 27 lira olarak açıkladığını ifade ederek, üzüm fiyatıyla ilgili tartışmaların sona erdiğini belirtti. Baybatur, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce üzüm alım yerlerini artırması gerektiğini vurgulayarak, ancak TMO’nun elinde yeteri kadar depo olmadığını bundan dolayı da başta Borsalar olmak üzere herkesin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti. İran üzümünün dünyada önemli bir paya sahip olduğunu belirten Baybatur, dünyaca ünlü Manisa üzümünün kalıntı nedeniyle pazar konusunda geriye düştüğünü açıkladı. Baybatur, kalıntısız üzüm üretilmesi noktasında çağrıda bulunarak sezonun üreticilere hayırlı ve bereketli olmasını diledi. Manisa Vali Vekili Aydın Memük de, sezonun üreticilere Manisa’ya hayırlı uğurlu olmasını temenni etti. Konuşmaların ardından Vali vekili Memük, sezonun ilk üzümün açık artırmaya sundu. 100 liradan başlayan açık artırmada AKP’li Baybatur, 3 bin 500 lira fiyat belirledi, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, yılın ilk üzümünü borsa adına satın aldıklarını açıkladı.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir