Manisa’da aftan yararlanan 52 bin 849 yapı risk taşıyor!

 Manisa’da aftan yararlanan 52 bin 849 yapı risk taşıyor!

Maraş depremiyle birlikte imar affından yararlanan binaların güvenliği sorgulanmaya başladı. Manisa’da da 2018’deki düzenlemeden yararlanan 52 bin 849 yapının güvenli olup olmadığı tartışması alevlendi.

Hülya Kılınç

Maraş merkezli 11 ilde yıkıma neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından imar affından yararlanan yapılar gündeme taşınırken, Manisa’da da yapı kayıt belgesi verilen binlerce yapının güvenli olup olmadığı tartışmaları devam ediyor.

YAKLAŞIK 160 BİN MANİSALI TEHLİKE ALTINDA

Birinci derece deprem kuşağı üzerindeki Manisa’da 2018 yılında il genelinde imar affından kayıt belgesi alan toplam 52 bin 849 yapının yüzde 28’i merkez ilçelerde yer alıyor. Merkezdeki yapıların 8 bin 502’si Yunusemre, 6 bin 283’ü ise Şehzadeler İlçesinde bulunuyor. Yapı kayıt belgesi verilen her konutta 3 kişinin yaşadığı düşünüldüğünde yaklaşık 160 bin yurttaş ve  önceki yıllarda çıkarılan aflarda yapı kayıt belgesi alınan riskli binalarda on binlerce yurttaş tehlike altında yaşamaya devam ediyor.

SORUMLULUK MÜLK SAHİPLERİNE YÜKLENİYOR

2018’deki imar affında yapı kayıt belgesi verilerek kayıt altına alınan ve kullanılmasına izin verilen binaların statik hesaplara, deprem yönetmeliklerine uygun yapılıp yapılmadığı, can ve mal güvenliği açısından risk teşkil edilip edilmediği denetlenmediği için tüm sorumluluk mülk sahiplerinin üzerine yükleniyor.

KENTİ YÖNETENLER RİSKLERE KARŞI KAYITSIZ

Manisa’yı yönetenlerin olası depremleri ciddiye almayarak yıllardır yapmadığı hazırlıklar, denetlemediği yapılar, imar affı ile yapı kayıt belgesi verilen evler risk taşıyorken bu evleri kullanan yurttaşlar ise kucaklarında saatli bomba ile yaşamaya devam ediyor.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir