Manisa’da yıkıcı bir depremin eli kulağında

 Manisa’da yıkıcı bir depremin eli kulağında

Manisa’da yıkıcı bir depremin eli kulağında olabileceğini belirten Gelecek Partisi İl Başkanı Nurten Onultmak, AFAD’ın bu konuda Demirköprü Barajı yıkılırsa ne olur harici bir çalışmasının bulunmadığını söyledi.

Tunay Aktaş

Nurten Onultmak, “Manisa deprem kuşağında, bu senaryoya da çok uzak değil. Yıkıcı bir deprem en son 1845’te olmuş. Bu tür depremler genelde 200-230 yılda tekrar eder der jeoloji mühendisleri. Manisa’da da bir deprem eli kulağında. AFAD’ın bu konuyla ilgili bir çalışması var mı diye baktım, sadece Demirköprü Barajı yıkılırsa ne olur diye bir çalışma var. Onun dışında eylem planı uygulaması yok.

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Neticede acılardan ders çıkaracağız. Bizde deprem bölgesindeyiz. Bununla ilgili bundan sonraki uygulamalar inşallah bizlere nasip olur. Hızlıca kentsel dünüşümle bu şehri yeniden yapıladırırız. Acımız çok büyük ama geriye dönüp bazı şeyleri değiştirebilme sanşımız yok. Bundan soran olabilecekler hakkında sorumluluğumuz biliyoruz. Yapmamız gerekenlerinde farkındayız. Bir yerde kaç katlı inşaat yapılacağını belediyeler karar veremez. Seçimle birlikte bu ülkede bazı şeyler değişecek. Türkiye’de gerçekten gitmesi gereken bir iktidar var.

TEKRARLAMA ARALIĞI 250+ YIL

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa Fayı’na yönelik açıklamalarında, “Manisa fayı yıkıcı özellikte deprem ürettiği için gelecekte de yıkıcı özellikte deprem üretecek demektir.Bu kesin bir sonuç. Manisa fay hattının segmenti tekrarlama aralığı 250 ile 669 yıl. Fay hattı batı segmenti 1845’te meydana gelen depremin ardından 172 yıldır yıkıcı bir deprem üretmiyor, bekliyor. Süreyi 250 yıl olarak düşündüğümüzde 78 yıl içinde yıkıcı deprem üretmesi bekleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir