Manisa’daki hastanelerde kuduz aşısı bulunamıyor!

 Manisa’daki hastanelerde kuduz aşısı bulunamıyor!

Manisa’da hayvan ısırması nedeniyle kuduz aşısıyla tedavi olmak için hastanelere başvuran vatandaşlar, aşı bulunamadığı için tedavi olamıyor.

Hülya Kılınç

Manisa’daki hastanelerde günlerdir kuduz aşısı bulunamıyor. Sağlık Bakanlığı’nın tedarik sorunu nedeniyle Türkiye genelinde birçok ilde kuduz aşısına ulaşılamıyor. Manisa’da da hastanelere tedavi için giden vatandaşlar, “aşı yok” yanıtıyla karşı karşıya kalıyor.

CHP’li Doktor Biçer’den yetkililere acil çözüm çağrısı

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından Bağlık Bakanlığı ve bakan Fahrettin Koca’yı etiketleyerek paylaşım yapan CHP 26 dönem  Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, Sağlık Bakanlığı’nın tedarik sorunundan dolayı kuduz ve tetanoz aşılarına ulaşılamadığını vurgulayarak yetkililere acil çözüm çağrısı yaptı.

“17 ilçedeki hastanelerin hiçbirinde aşı yok”

CHP Şehzadeler Belediyesi Meclis üyesi Emrah Azboy da  sorumluluğu altında bulunan Nurlupınar ve Muradiye mahallelerinde vatandaşların kuduz aşısına ulaşamadıklarına dikkat çekerek sosyal medya hesabından çektiği videoda yetkililere şöyle seslendi “Günlerdir Manisa’da kuduz aşısı arıyorum. Çok basit bir cümle. Fakat hayati önemi, bir o kadar da önemli bir cümle. Kuduz aşısı Manisa’da yok. Yanlış duymadınız. Çocukların derhal vurulması gereken aşı Manisa’da yok. Dört gün önce birinci doz aşıyı vurdurabilmek için Manisa’nın 17 ilçesindeki sağlık hizmetlerini ve devlet hastanelerini aradım bulamadım. İzmir’deki hastaneleri aradım birçoğunda bulamadım. Buradan 200 kilometre, 180 kilometre ötede anca Urla’da birinci dozu bulabildim. Şu an bugün ikinci doz aşı vurulması gerekiyor fakat yine Manisa’da aşı yok. Hala aşı yok. İzmir’deki hastaneleri telefonla arıyorum fakat aşı yok. İnsanlara ulaşamıyorum Sağlık İl Müdürlüğünü arıyorum yetkili bana diyor ki aşıdan sorumlu enfeksiyon hastalıklarındaki diyor ki aşı yok. Tedariki belli değil. 184 yetkilileri ve sağlık bakanlığı yetkilileri görüştüğümde ‘ihale yapıldı aşının ne zaman dağıtılacağı belli değil.’ Arkadaş liyakat bu ülkede ne zaman esas alınacak. Vatandaşın canı ne zaman dikkate alınacak. Neden bu ülkede bu problemleri yaşıyoruz. Burası Afrika değil, burası 3. Dünya ülkesi değil. Devlet vatandaşı karşısından neden aciz duruma düşürülüyor. İşin içine girince öğreniyoruz. Aylardan beri bu aşı yok. Yetkililer bu soruna çare bulamamış. Neden bulamamış, niçin bulamamış bir aşı neden olmaz.”

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir