Manisa OSB’deki metal işçileri greve gidiyor

 Manisa OSB’deki metal işçileri greve gidiyor

MESS kapsamındaki 5 işletmeye bağlı 11 fabrikada yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan grup toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 23 Ocak’ta uygulanmak üzere grev kararı alındı. Grev, kararı alınan iller arasında Manisa’da var.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu MESS kapsamındaki 5 işletmeye bağlı 11 fabrikada yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan grup toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 23 Ocak’ta uygulanmak üzere grev kararı alındı.

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikasının (EMİS) kendisini feshedip Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına (MESS) katılmasının ardından daha önce EMİS kapsamında yer alan fabrikaları kapsayan TİS görüşmeleri son iki dönemdir MESS’le yürütüldü.

Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik’te çalışan 2 bine yakın işçiyi kapsayan ve ekim ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde MESS 3 yıllık sözleşme dayattı. Ücret zammında ilk 6 ay için yüzde 30 teklif eden MESS’in sonraki 6 aylar için teklifi enflasyon oranında oldu. MESS, sosyal haklarda ise yıllık resmi enflasyon olan yüzde 80.21 oranında artış teklif etti. İşçilerin talebi ise iş yerlerine göre yüzde 100 ila 130 arasında oldu.

Evrensel’in haberine göre; yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Bandırma’da bulunan iş yerlerinde grev kararı alındı.

“GREV YASAĞINI TANIMAYACAĞIZ”

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada, “İşçiler şiddetli bir yoksullaşma içinde. Yoksulluk sınırının altında bir ücretle, adeta açlık sınırında yaşamaya başladık. İşçilerin bu ücretlerle yaşaması, asgari ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Öte yandan, işçiler yoksullaşırken, patronlar kârlarına kâr katmaya devam ediyor. Bu yarattığımızın bir kısmını istiyoruz. İstediğimiz hakkımızdır ve bu hakkımızı mutlaka alacağız” dendi.

Ücret zamlarında resmi enflasyonun bir parametre olmaktan çıktığını ifade eden Birleşik Metal-İş, 23 Ocak’ta greve çıkılacağını duyurdu. Grevin yasaklanma olasılığına da dikkat çeken Birleşik Metal-İş, “23 Ocak’taki grevimiz yasaklanırsa, bizler anayasal hakkımızı kullanacak ve grev yasağını tanımayacağız, bunu şimdiden ilan ediyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir