Manisa’nın gönüllü öğretmenleri depremzedeler için yemek pişiriyor

 Manisa’nın gönüllü öğretmenleri depremzedeler için yemek pişiriyor

Haber:Ahmet Ünsal

merkezli 11 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından, Manisa’da görev yapan ve kendilerine ‘Pazarcık kızları’ adını veren 10 gönüllü kadın öğretmen, depremin sarstığı Pazarcık bölgesine giderek bölgedeki depremzedelere sıcak yemek verebilmek için kolları sıvadı.

Bilindiği üzere depremin ilk gününde yemek pişirmek için tem kadın eğitimci Manisa Yunusemre ilçesinde bulunan Suphi Egemen İlkokulu Müdüresi Seda Evre Satan idi. Seda öğretmen İsmet İnönü Kız Meslek Lisesindeki aşçı ekibiyle birlikte bölgeye gönüllü olarak gitmişti. 24 Saat boyunca gözünü bile kırpmadan ertesi gün depremzedelere pişireceği yemeklere lezzet vermek adına dev kazanlardaki malzemeleri karıştırıp hazırlamanın ötesinde bizzat yemekleri de kendi elleriyle depremzedelere servis etmişti.


ŞİMDİ GÖREV GÖNÜLLÜ ‘PAZARCIK KIZLARI’NDA

Şimdi ise onun bulunduğu bölgeye 10 gönüllü Kadın öğretmen gitti. Onlarda tıpkı Seda öğretmen gibi canla başla günde üç çeşit sıcak yemek pişirerek depremzedeleri yaşama sıkı sıkı bağlanmalarını sağlıyorlar.
Bölgeye giden ‘Pazarcık Kızları’ kadın öğretmenler bölgedeki depremzedelere sadece yemek yapmanın ötesine giderek minik depremzedelere yönelik çeşitli oyunlar oynayarak onları motive etmeye acılarını biraz olsun dindirmeye çalışıyor.

ÇOCUKLARA VE ANNELERİNE MORAL OLUYORLAR

Bölgedeki çocuklara ve depremden dolayı travma geçiren kadınlara da destek veriyorlar.
Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş “Deprem bölgelerinde kadınlarında her türlü desteğe ve motivasyona ihtiyaçları olduğu kadın öğretmen arkadaşlarımıza anlattık.Onlarda kendi aralarından oluşturdukları 10 kişilik gönüllü Pazarcık Kızları adını koydukları grupla bölgeye gönüllü olarak gitmek istedikleri bize ilettiler.Şimdi oradan bizlere güzel haberler veriyorlar.Kadın öğretmenlerimiz Bölgedeki depremzedelere sıcak vermenin ötesine giderek gündüzleri çocuklarla oyun aktivitasyonlar da bulunuyor. Havanın kararmasıyla birlikte depremzede kadınlarımızla sohbet ederek onların bulundukları ortamlardan biraz olsun uzaklaştırıyorlar” dedi

MANİSA 7 BİN YAKIN DEPREMZEDE YE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Depremin yerle bir ettiği 11 ilde sağ olarak kurtulan kadınlı çocuklu 7 bin depremzede Manisa’daki Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda misafir edilirken, özel yurtlar da kapılarını depremzedelere açtı. Öte yanda Manisaspor Futbol kulübü de depremzedeler tesislerinde ağırlamak adına çalışmalarına hız verdi. Yunusemre ilçesi sınırlarında bulunan Reyhan Bayer Kız yurdu sahibi 100’ün üzerinde çocuklu depremzedeyi bünyesinde ağırlarken 0-18 yaş aralığındaki 30’ya yakın çocuklarla ilgili de eğitim kadrosunu seferber etti. Özellikle yemekler sonrasında yurdun bahçesinde çocuklara yönelik oyun saatleri planlıyor. Çocuklar rehber öğretmenler nezaretinde günlerini oldukça eğlenceli konuma getiriyorlar.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir