Manisalı kadınlar ürettikçe güçleniyor

 Manisalı kadınlar ürettikçe güçleniyor

Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Zuhal Güneş’in projesi olarak hayata geçen S.S. İlmek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, mahalledeki dezavantajlı kadınların üretime katılmalarını ve yaşamın içinde güçlenmesini amaçlıyor.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Zuhal Güneş’in projesi olan S.S. İlmek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin açılışı gerçekleşti. Manisa Tarım İl Müdürlüğü, FAO ve Japonya hükümetinin destek verdiği kooperatifte, kadınlar salça, erişte, reçel, tarhana gibi gıda ürünleri üretiyor.

Açılışa CHP 26. dönem Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, AKP Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, CHP Manisa Milletvekili Aday Adayı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

KADINLAR EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL GÜÇLENMESİNİ TAMAMLIYOR

Manisa İlmek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Zuhal Güneş, “Burası bizim muhtarlık projemizdi. Seçim zamanı hazırlanırken böyle bir söz vermiştik. Mahallemizde bulunan dezavantajlı kırılgan kadın gruplarını bir araya getirdik. Kooperatifimizi kurduk Sınırlı Sorumlu İlmek Tarımsal Kalkınma Kooperatifi. Manisa Tarım İl Müdürlüğü nezdinde. FAO ve Japon Hükümetinin desteği ile kurmuş olduk. Kadınlarımızı bir araya getirdik. Onların hem ekonomik hem sosyal hem kültürel anlamda güçlenmelerine destek olmak için bir araya geldik. 15 üyemiz var kooperatifte. Gıda üretime yapıyoruz. Her türlü salçamız, eriştemiz, soslarımız, reçellerimiz, tarhanamız aklınıza gelebilecek her türlü gıdayı anne eliyle üretiyoruz. Tüketicilere sunuyoruz. Bir kadın hayaliyle yola çıktık. Bu yolda da hep birlikte güçlendik. Ülke ekonomisinin kalkınmasında en önemli taşlardan bir tanesi de kooperatifler diye düşünüyorum. Bizde hem yerelde belediyemizin desteği ile hem diğer kuruluşların desteği ile üretmeye, güçlenmeye devam ediyoruz”diye konuştu.

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir