Manisa’nın en güzel devrimcisi: Neşe Gülersoy’a saygıyla…

 Manisa’nın en güzel devrimcisi: Neşe Gülersoy’a saygıyla…

Henüz 29 yaşındayken faşistler tarafından eczanesinde katledilen Neşe Gülersoy, mezarı başında ve adına düzenlenen etkinlikte anıldı. Kısacık yaşamına, birçok başarıyı sığdıran Gülersoy, dostları tarafından seslendirilen türkü ve şiirlerle ölümsüzleşti.

 Hülya Kılınç

İnandığı değerler adına ölümü göze alarak genç yaşında katledilen Eczacı Neşe Gülersoy, ölümünün 43. yılında meslektaşları ve sevenleri tarafından çeşitli etkinliklerle anıldı.

DEVRİMCİ DOSTLARI SEVGİSİNİ SUNDU

İnandığı değerler için ölümü göze alan Manisa’nın en güzel devrimcisi Neşe Gülersoy için ilk anma Çatal Mezarlığı’ndaki mezarı başında yapıldı. Anmaya Neşe Gülersoy’un yakınları, Manisa Eczacı Odası Başkanı Devrim Balı, yönetim kurulu üyeleri, eczacı meslektaşları, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Başkan Yardımcısı Ali Kuyumcu, partililer, sivil toplum örgütleri ve devrimci dostları katıldı.

TÜRKÜ VE ŞİİRLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Aynı gün akşam Manisa Birlik Barış Alanı’nda düzenlenen anma gecesine de, yine Gülersoy’un meslektaşları, dostları ve yakınları katıldı. Sunuculuğu’nu Işıl Gel’in yaptığı anmada, Neşe Gülersoy’un, kısacık yaşamına sığdırdığı başarıları ve devrimci kişiliği anlatıldı. Mustafa Kılınç seslendirdiği türküler, Ragıp Özcan, Aytekin Karapaça ve dostları okudukları şiirlerle Neşe Gülersoy’u ölümsüzleştirdi.

EN GÜZEL ÇAĞINDA FAŞİSTLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ

Dostları, 27 Haziran 1979 tarihinde henüz 29 yaşındayken faşistler tarafından eczanesinde katledilen Neşe Gülersoy’un, dönemin İzmir Eczacı Odası Genel Sekreteri, Türkiye’nin ilk Ecza Kooperatifi olan Eczacılar Üretim ve Tüketim Kooperatifi’nin (MEDAK) kurucusu, Manisa Eczacı Odası’nın onursal üyesi olduğuna dikkat çekilerek, mücadeleci yaşamının bugüne ışık tuttuğunu dile getirdi.

Neşe Gülersoy

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir