Marmara Gölü’nde sevindirici karar: Yürütme durduruldu

 Marmara Gölü’nde sevindirici karar: Yürütme durduruldu

Marmara Gölü’nün kurumasına ilişkin açılan davada Manisa 1’inci İdare Mahkemesi, balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme emrinin uygulanması noktasında yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Kamu idarelerinin ataleti, eylemsizliği ve hatalı kararlarıyla kurutulan Marmara Gölü ile ilgili olarak, S.S. Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi adına Altıparmak Hukuk Bürosu tarafından mart ayında Türkiye’nin ilk iklim davasını açıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı açılan ve Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’nde görülen davada bir yandan kooperatife gönderilen ödeme emrinin iptali istenirken, diğer yandan idarenin Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele taahhütlerine, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne ve Paris İklim Anlaşması’na aykırı davranışlarına dikkat çekildi. Davada, Marmara Gölü’nün kamu idarelerince göz göre göre kurutulduğunun delilleri de mahkemeye sunuldu.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERİLDİ

Duvar’ın haberine göre Manisa 1’inci İdare Mahkemesi ise 11 Ağustos tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Kararda, balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme emrinin uygulanması durdurulurken, kooperatif ve balıkçılar, dava sonuçlanıncaya kadar icra tehdidinden kurtuldu. Mahkeme, durdurma gerekçesinde davalı idarenin yasada yer almayan bir yöntemle kooperatiften borcu tahsile kalkıştığını belirterek bu durumun hukuka ve usule aykırı olduğuna karar verdi.

Mahkeme kararında, “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu ödeme emri nedeniyle, söz konusu alanın kuruması nedeniyle ekonomik faaliyetine devam edemeyen davacı Kooperatifin mallarına ve hesaplarına haciz konulabileceğinden, davacı açısından telafisi güç ve imkansız zararlar doğabileceğinin de kabulü gerektiği ve hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verildi” ifadelerine yer verdi.

‘SEVİNDİRİCİ ANCAK NİHAİ BİR KARAR DEĞİL’

Davacı balıkçı kooperatifinin avukatlarından Cem Altıparmak karara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu karar, kooperatif ve balıkçıları icra tehdidinden kurtarmış olduğu için elbette sevindiricidir. Ancak nihai bir karar değildir ve Marmara Gölü’nün kurumasında idarenin hukuka aykırı işlem ve eyleminin tespiti için yeterli değildir. Bu nedenle, davamıza devam edeceğiz. Davalı idarenin iklim karşıtı davranışlarını adli yargıda bizzat kendilerinin açacağı bir davada da konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. İklim değişikliğiyle mücadele ve “net sıfır emisyon” hedefine ulaşmak için yutak alanların önemini hatırlatıyor; sulak alanların da karbon yutak alanı olduğunun altını tekrar çiziyoruz”dedi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir