Meydanlarda boy gösteren siyasetçiler nerede?

 Meydanlarda boy gösteren siyasetçiler nerede?

Sağanak yağışta sergideki üzümü su altında kalan üreticileri ziyaret eden İYİ Partili Çelik, Cumhur ittifakı il yöneticileri ve vekillerine işaret ederek “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Manisa programında Cumhuriyet Maydanı’nda boy gösteren siyasiler çiftçinin bu en zor günlerinde nerede”sorusunu yöneltti.

İYİ Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik, sağanak yağıştan dolayı sergide üzümü sular altında kalan üreticileri ziyaret ederek sorunları yerinde inceledi.

Acil olarak bölgenin afet alanı ilan edilmesi gerektiği görüşünü ifade eden Çelik “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa ziyaretinden kısa bir süre sonra meydana gelen aşırı yağış dolayısıyla su altında kalan ova köylerinde çiftçinin sıkıntıları bitmek bilmiyor. İYİ Parti’nin üzüm alım fiyatının 35 TL olması yönündeki açıklamalarının ardından eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın da katılım gösterdiği Cumhur İttifakı mitinginde Manisalılara üzüm alım fiyatını 27 TL olarak açıklayan Sayın Cumhurbaşkanının ifadeleri çiftçide hayal kırıklığı yaratmıştı. Tek umudu rekoltenin yüksek olması olan çiftçinin yaşanan aşırı yağış felaketiyle artık dayanacak gücü kalmadı”dedi.

“YİĞİT OLAN KÖTÜ GÜNDE ÇIKSIN MEYDANA”

Üzüm fiyatları 27 TL olarak açıklansa da 20 TL’nin üçerinde fiyat veren tüccarın bulunmadığını vurgulayan Çelik şöyle devam etti “Maliyetler kat ve kat arttı. Bugünün ekonomik şartlarında maliyetine bile satış yapılamaz hale geldi. Hal böyleyken çiftçi aşırı yağış felaketiyle su altında kalan mahsulü ne yapsın. Daha üzümlerin yüzde 30’u kesildi. Kalan dalda çürüyor. Bu zararı 40 TL bile kurtarmaz. Rekoltenin yarı yarıya düşeceği aşikar. Hiç olmazsa bölge afet alanı olarak ilan edilerek borçlar ertelenmeli, kilo başına prim verilmeli. Çiftçiye nefes aldıracak faizsiz kredi imkanı sunulmalı mazot fiyatları aldı başını gidiyor. En büyük giderlerden olan yakıt çiftçiye uygun sunulmalı. Sayın Cumhurbaşkanı Manisa’dayken meydanlarda boy gösterenleri çiftçinin zor günler yaşadığı şu zamanlarda da görmek istiyoruz. İşin şovunda sahnede olanları ovalara bekliyoruz. Çiftçinin er meydanı ovalardır. Yiğit olan kötü günde çıksın meydana. Köşe bucak saklanmak sizi kurtaramayacak.”

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir