MHP’li Akçay: Eski parlamenter sisteme dönmek akılsızlıktır

 MHP’li Akçay: Eski parlamenter sisteme dönmek akılsızlıktır

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi’yle Türkiye’nin istikrarını sağladığı ve  kaybolan yıllarını telafi ettiğini belirterek, eski parlamenter sisteme dönme fikrini akılsızlık olarak değerlendirdi. 

TBMM Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi ve 2023 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinde MHP Grubu adına söz olan Grup Başkanvekili Erkan Akçay, dünyanın salgın, savaşlar ve ekonomik buhranların neden olduğu küresel krizlerle boğuştuğunu belirterek şunları söyledi “Derinleşen krizler, Asya’dan Avrupa’ya; Amerika’dan Afrika’ya pek çok ülke yönetiminde istikrarsızlıklara yol açmıştır. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede hükümet krizleri çıkmakta, siyasi çalkantılar yaşanmaktadır. İngiltere’de neredeyse iki haftada bir başbakan değişirken Hollanda, Almanya, Belçika, Bulgaristan ve Çekya’da parlamenter sistemden kaynaklanan krizler yaşanmaktadır. Birçok ülkede hükümetlerin görev süreleri, kendi ifadeleriyle marulun bozulma sürelerinden daha kısa sürmüştür. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yönetimde sağladığı istikrar ile adeta bir çınar gibi kök salmakta, özgün bir model olarak tüm dünyaya örnek olmaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi’yle istikrarını sağlamıştır. Bu çok önemli bir kazanımdır. Dört yılı başarıyla geride bırakan bu sistemde ülkemiz, kaybolan yıllarını telafi etmektedir. Türkiye, prangalarından kurtulmuş, atılımlarımıza engel olan kronik sorunlara neşter vurmuştur.

“ESKİ PARLAMENTER SİSTEME DÖNME ARZUSU AKILSIZLIKTIR”

Eski parlamenter sisteme dönme arzusu, siyasi bir körlük, müzmin bir ufuksuzluk ve geçmiş deneyimlerden ders almayan bir akılsızlıktır. Bu sisteme ucube diyenler, eski sistemin kısır tartışmalarını yeni sistem üzerinden yürüten ucube bir tutum takındıkları gibi kendileri de ucubenin ucubesi sistem önerilerinde bulunmaktadırlar. Bugün gazi Meclisimiz yeni sistemle sağlanan istikrar sayesinde ilk defa altıncı yasama döneminde çalışmalarını sürdürüyoruz. Yönetimde sağlanan istikrar, ekonomik altyapıda, diplomaside, teknolojide, terörle mücadelede, milli haklarımızın korunmasında, sağlıkta, sporda ve her alanda kazanılan başarılarla perçinleniyor. Uzun yıllar hükümet krizleriyle, emperyalist müdahalelerle, darbelerle, istikrarsız yönetimlerle sekteye uğrayan atılım hamlelerimize sahip çıkılıyor. Türkiye, dün olduğu gibi bugün de egemenlik ve beka mücadelesi vermektedir. Covid-19 salgını, sınır çatışmaları, iç savaşlar ve göç dalgası küresel istikrarsızlığı güçlendirmiştir.

“SİSTEMİN SAĞLADIĞI İSTİKRAR İLE KRİZLER BERTARAF EDİLMİŞTİR”

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin sağladığı istikrar ile krizleri bertaraf ederek diğer ülkelerden pozitif yönde ayrışmıştır. Türkiye, yatırım, büyüme, ihracat ve istihdamda gösterdiği güçlü performansla küresel ekonomik krizlerin yıkıcı etkilerini en az hasarla atlatan ülkelerden birisi olmuştur.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir