MHP’li başkanın damadına yaptığı zammı haber yapan gazeteciye dava

 MHP’li başkanın damadına yaptığı zammı haber yapan gazeteciye dava

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa Büyükşehir Belediyespor’da basketbol antrenörlüğü yapan küçük damadı Göktuğ Dilbazer’in maaşına üsulsüz bir şekilde yaptığı yüzde 50’lik zammı haber yaptığı gerekçesiyle gazeteci Leyla Doğan’a açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Dava öncesi CHP adliye önünde basın açıklaması yaparak Doğan’a destek verdi.

Hülya Kılınç

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı’nda yardımcı antrenörlük görevinde bulunan küçük damadı Göktuğ Dilbazer’e geçtiğimiz aylarda maaşına yapılan yüzde 50’lik zammı haber yaptığı gerekçesiyle gazeteci Leyla Doğan hakkında kişisel verileri yaymak suçlamasıyla Manisa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Bugün ikincisi görülen dava duruşması öncesi CHP Manisa Teşkilatı adliye önünde basın açıklaması yaparak Leyla Doğan’a ve yargılanan gazetecilik mesleğine destek verdi. Gazeteciliğin suç olmadığının altının çizildiği basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Yunumesre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, CHP Şehzadeler İlçe Başkanvekili Av.Mert Kösemen, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, Manisa Barosu eski başkanı Av.Ali Arslan ve partililer katıldı.

“ERGÜN’ÜN SALTANAT ÖZENTİSİ”

Açıklamada ilk sözü alan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, gazeteci Leyla Doğan’ın yanında olduklarını belirterek, yargılamayı MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün kentte kurmak istediği saltanat özentisinin bir örneği olarak değerlendirdi. 1 Kasım tarihinin Saltanat’ın kaldırılmasının yıldönümü olduğunu hatırlatan Balaban“Son 20 yıldır Türkiye genelinde Recep Tayyip Erdoğan bir saltanat sistemi kurdu. Manisa özelinde Erdoğan’ın aratmayarak kendisine özel bir saltanat sistemi oluşturdu. Bir gazeteci arkadaşımızın yargılanması da Ergün’ün saltanat özentisinin acı bir örneğidir. Gazeteci arkadaşımız Cengiz Ergün’ün damadına yaptığı yüzde 50’lik zam haberi nedeniyle yargılanıyor. Hızlı bir şekilde hazırlanan iddianame ile yargılaması devam ediyor. Ancak bizler nerede bir mağduriyet varsa o mağdurların yayındayız. Siyasi düşüncesine, inancına, etnik kökenine bakmadan her zaman mağdurların yanında olmaya devam edeceğiz. Nasıl haksızlığa uğrayarak yargılanan gazeteci arkadaşımız Hülya Kılınç’ın yanında olduysak, şimdi de gazeteci dostumuz Leyla Doğan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Gazetecilik mesleğini hakkıyla yapan, halka gerçekleri yansıtan tüm gazeteci arkadaşlarımızın yanındayız. Türkiye’de gazeteciliğin suç olması abesle iştigaldir. Ama Millet İttifakı’nın yeni döneminde gazeteciliğin suç olmasını ortadan kaldıracağız.”

“USULSÜZLÜKLERE KARŞI SUÇ DUYURULARIMIZA AYLARDIR İDDİANAME YAZILMADI, GAZETECİYE JET YARGILAMA”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ise, yaptığı haberden dolayı yargılanan Leyla Doğan’ın anayasal hak olan halkın haber alma özgürlüğü görevini yerine getirdiğini belirterek, geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen sansür yasası ile bu tür yargılamaların artacağına inandıklarını söyledi.

Manisa büyükşehir belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa Büyükşehir Belediyespor’da basketbol antrenörlüğü yapan damadı Göktuğ Dilbazer’e usulsüz bir şekilde verdiği yüzde 50 zam oranını haberleştirdiği için bir gazeteci hakkında dava açılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Arcak, geçtiğimiz haftalarda TBMM’de AKP’nin MHP’nin oylarıyla kabul edilen sansür yasasına işaret ederek “Bu yargılama belki sansür yasası ile alakalı olmayabilir. Ama bu yasanında aslında nasıl bir garabet bir yasa olduğunu vurgulamamız gerekir. Çünkü önümüzdeki günlerde ve aylarda bu yasa ile birlikte böyle davalar daha çok artacak. Birçok gazeteci arkadaşımız yargılanmak zorunda kalacak. Gazeteci arkadaşımızda sadece mesleğini doğru bir şekilde yaptığı için yargılanıyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün damadına yüzde 50 zam veriyor bunda bir sorun yok. Ama bunu haberleştiren bir basın emekçisi çok kısa sürede yazılan bir iddianameyle yargılanıyor. Bu şehirde yapılan usulsüzlüklere, haksızlıklara birçok suç duyurusunda bulunmamıza karşın üzerinden aylar geçmesine rağmen herhangi bir yargılama yapılmadı. İddianameler yazılmadı. Ama bir basın emekçisi halkın anayasal hakkı olan haber alma hürriyetini yerine getirdiği için yargılanıyor.

“GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLİDİR YARGILANAMAZ”

Yaşanan bu durumu kınıyorum. Artık bu ülkede adaletin olduğuna inanıyorum. Basın emekçisi arkadaşımızın da beraat edeceğine inanıyorum. Gazetecilik suç değildir, yargılanamaz”diye konuştu.

“ERGÜN’DEN GERİYE YAŞATTIĞI OLUMSUZLUKLAR KALACAK”

Basın açıklamasına katılan CHP Şehzadeler İlçe Başkanvekili Av. Mert Özkösemen “Türkiye ve Manisa’daki tek adam zihniyeti maalesef bizi her zaman bu adliyelerin önüne getiriyor”diyerek şöyle devam etti “2022 yılında halen daha gazeteciliğin suç olmadığını, halkın haber alma özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Sayın Cengiz Ergün’ün 20 yıllık tek adam rejimine hızlı bir şekilde adapte olması gerçekten güzel. Ama rahat olsun kendisi de kısa bir süre sonra değişecek. Geriye kentine yaşattığı olumsuzluklar kalacak. Haksızlıklara uğrayan tüm gazeteci arkadaşlarımızın her zaman yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.”

“BU YARGILAMA GAZETECİLERE GÖZ DAĞI VERMEKTİR”

Leyla Doğan’a destek vermek için basın açıklamasında yer alan Manisa Barosu eski Başkanı Av. Ali Arslan ise, Doğan’ın yargılanmasını haber yapmak isteyen, gerçekleri halkla paylaşmak isteyen gazetecilere verilmek istenen bir gözdağı olduğu görüşünü dile getirdi.

“BUNLAR BİZİ KORKUMATAMAZ”

Basın açıklamasında son olarak söz alan ve yargılanan gazeteci Leyla Doğan ise, gazetecilik görevini yerine getirdiğini ve getirmeye devam edeceğini belirterek “Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün damadına yüzde 50 oranında zam yapılırken bir sıkıntı yok. Damat yüzde 50 zammı cebine indirirken yine sıkıntı yok. Ama biz bunu haber yaptığımız için bir yargılama ile karşı karşıya kalıyoruz. Ama bunlar bizi korkutamaz. İşimizi yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

GAZETECİ DOĞAN’IN DAVASI ARALIK AYINA ERTELENDİ

Konuşmaların ardından gazeteci Leyla Doğan’ın 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasına geçildi. Av. Özden Öz Arcak ve Av. Sercan Bozyaka’nın savunmasını yaptığı gazeteci Leyla Doğan’ın yargılandığı dava, 1 Aralık 2022 tarihine ertelendi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir