“MHP’li Uçak’ın Ağar, Çakıcı ve ‘SBK’ ile derin bağlantısı!”

 “MHP’li Uçak’ın Ağar, Çakıcı ve ‘SBK’ ile derin bağlantısı!”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çekirdeksiz üzümün fiyatını, üzüm ihracatçısı ve MHP MYK üyesi Ali Uçak’a sorarak belirlediğini iddia eden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Uçak’ın Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar ve Sezgin Baran Korkmaz ile ilişkilerine dikkat çekerek, bu ilişkinin Alaşehir’deki gümrük ve mühürsüz geçen tırlarla bir ilgisinin olduğunu ima etti.

Hülya Kılınç

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, çekirdeksiz üzüm fiyatının 27 TL olarak belirlendiğini açıklamıştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ın üzüm fiyatlarını belirlerken kimlere sorduğuna ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Erdoğan’ın açıkladığı üzüm fiyatı için “tarihin dolar bazında en düşük üzüm fiyatı” diyen Özel, şunları söyledi:

“Ve üzüm fiyatını açıklarken önce bir bağa gitti, bağda fotoğraflar verdi. Orada biriyle konuştu. Videoları var, her yerde dolaşıyor. Manisa’daki üzüm fiyatını kime soruyor? Cumhur İttifakı’nın Alaşehir Belediye Başkan Adayı ve üzüm ihracatçısı Ali Uçuk’a soruyor. ‘Bu fiyat beğenilir mi’ deyince hepsi birden etrafındakiler ‘Beğenilir’ diyor. Dün Genel Başkanımızın söylediği de o, üreticiye değil de üzüm ihracatçısına soruyor. O fiyatı o beğenir tabii…”

 

ÇAKICI, AĞAR, SOYLU, SEZGİN BARAN KORKMAZ…

Ali Uçak’ın siyasi kimliğine dikkat çeken Özel, suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Alaattin Çakıcı, Korkut Eken ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’la birlikte çekilmiş fotoğraflarını gösterdiği MHP MYK üyesi Uçak’la ilgili şu bilgileri hatırlattı: “Cumhur İttifakı’ndan aday bu beyefendi. Ve Alaşehir kampanyasına gösterilen ilgiye bakın. Diğer hiçbir ilçemizde olmayan… Kim gelmiş? Sayın Ali Uçak’ın yanında Korkut Eken, Alaattin Çakıcı kampanyaya desteğe gelmişler. Hepsi var kendi sitelerinde, sayfalarında. Bakın Uçak Kardeşler… Uçak Kardeşler arkada yazıyor, Mehmet Ağar burada…Aynı kampanya hepsi desteğe geliyor. Bakın o olmazsa olmaz, Sayın Soylu geldi, birlikte çalıştılar, destek verdi suç işleri bakanımız. Peki başka kim var? Mesela çocuğunun kirvesi kim? Sezgin Baran Korkmaz. Arkadaşlar bir tane tanımadık çıkmıyor değil mi?

“SINIRDA DURMADAN GEÇEN TIR’LARLA İLGİLERİ Mİ VAR

Özel, Erdoğan’ın üzüm fiyatının sorulduğu Uçak’ın sözkonusu isimlerle fotoğraf vermesini ise şöyle açıkladı: “Peki bu arkadaşlar bu kampanyaya bu ilgiyi niye göstermiş? Alaşehir’de deniz yok, liman yok, sınır kapısı yok, havaalanı yok… Ama gümrük var. Yaş üzümleri Alaşehir’de gümrüklüyorsun, mühürlüyorsun Kapıkule’den durmadan geçiyor TIR’lar. Şimdi bu arkadaşların bu durmadan geçen TIR’ların olduğu Alaşehir Belediyesi’nin içinde bulunan bu gümrüğe bir ilgisi mi vardı, olacak mıydı bilinmez. Bizim Manisa Alaşehir’i hepsi şereflendirdi. Bugün üzüm fiyatı, bu adama sorarak belirleniyor.”

“ÇETELEŞMİŞ BİR YAPININ ELİNE KALDI!…”

Özel, sözlerini şöyle tamamladı:  “Alaattin Çakıcı’nın, Korkut Eken’in, Mehmet Ağar’ın, Süleyman Soylu’nun, Sezgin Baran Korkmaz’ın dostuna sorunca, üzümcü dostu olmuyorsun işte. Bu işleri böyle belirleyen böylesine çeteleşmiş bir yapının eline kaldı sizin alnınızın teri, elinizin emeği.”

UÇAK’IN AĞAR, EKEN VE SBK İLE İLİŞKİLERİ

1990’lı yıllarda Susurluk çetesi kurmaktan hüküm giyen ve halen faili meçhul cinayetler davasında yargılanan eski Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile emekli Yarbay Korkut Eken, Manisa’da İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç ile birlikte 16 Temmuz 2019’da MHP Manisa Alaşehir İlçe Başkanı Ali Uçak’ın ortağı olduğu şirketin tesislerinde buluştuşmuştu.

UÇAK, ÇETE KURMAKTAN HÜKÜM GİYENLER VE EMNİYET MÜDÜRÜ AYNI KAREDE

Uçak Kardeşler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, 16 Temmuz’da dikkat çeken bir paylaşım yaptı. 1990’lı yıllarda Susurluk çetesi kurmaktan hüküm giyen ve faili meçhul cinayetler davasında yargılanan eski Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile emekli Yarbay Korkut Eken, Manisa’da İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç ile birlikte MHP Manisa Alaşehir İlçe Başkanı Ali Uçak’ın ortağı olduğu şirketin tesislerinde buluştu.

Uçak Kardeşler Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak,  Twitter’daki hesabından attığı mesajda şunları yazmıştı “Alaşehir tesisimizde, geçmiş dönem İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Emekli Yarbay Korkut Eken ve Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç’i Vahit Uçak ve Ali Uçak ile birlikte ağırladık. Sayın Ağar, Sayın Eken ve Sayın Bilgiç’e tesisimizi ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

MHP Alaşehir İlçe Başkanı Ali Uçak ise buluşmayı “Değerli aile büyüklerimizden, eski DYP Genel Başkanı, eski İçişleri Bakanımız Sn. Mehmet Ağar ve PKK ile verdiği mücadelelerden dolayı efsane yarbay ismini alan Sn. Korkut Eken komutanım bizleri ziyaret ederek onurlandırdılar. Yapmış oldukları ziyaretlerden dolayı teşekkür ederim” ifadesiyle paylaştı.
Dönemin Manisa Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç’in faili meçhul cinayetlerden yargılanan Ağar ve Eken ile buluşması ise soru işaretlerine neden olmuştu.

SUSURLUK KAZASI: MAFSA-SİYASET-DEVLET ÜÇGENİ

3 Kasım 1996’da Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yaşanan bir kaza, Türkiye’de “mafya-siyaset-devlet” üçgenindeki kirli ilişkileri ortaya çıkarmıştı. Kazada, o dönem Abdullah Çatlı ile Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ hayatını kaybederken DYP milletvekili Sedat Bucak yaralanmıştı. Abdullah Çatlı’nın üzerinden “Mehmet Özbay” adına sahte kimlik çıkmış, kazanın ardından İçişleri Bakanı Mehmet Ağar istifa etmişti. Çatlı’ya o dönem verilen silah taşıma ruhsatı ile yeşil pasaportun Ağar tarafından verildiği ortaya çıkmıştı. Skandalın ardından arasında Korkut Eken’in olduğu sanıklar hakkında Susurluk davası açıldı. Başta İstanbul olmak üzere suç işleyen özel timcilerin bizzat Ağar’a bağlı çalıştığı belirtildi.

İstanbul 6. No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, 2011’de Korkut Eken’e “Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve bu teşekkülü yönetmek” suçundan 6 yıl hapis cezası verdi. Ağar ise uzun süre dokunulmazlığı gerekçesiyle yargılanmadı. Vekilliğinin sona ermesinin ardından yeniden başlayan dava kapsamında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 2011’de Mehmet Ağar’a, “Susurluk davası” kapsamında, “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu ve yönettiği” gerekçesiyle 5 yıl hapis cezası verdi ve Ağar cezasını cezaevinde infaz etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1990’lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili arasında Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in bulunduğu 19 kişi hakkında dava açmıştı.

FİRARİ İŞ ADAMI SEZGİN BARAN KORKMAZ MHP’Lİ ALİ UÇAK’IN OĞLUNUN KİRVESİ

MHP MYK üyesi, Manisa Alaşehir’in eski belediye Başkanı olan iş adamı Ali Uçak’ın Ağar ve Eken buluşmasından günler önce oğlunun 2019 yılı Temmuz ayındaki sünnetinde kirvelik yapan Sezgin Baran Korkmaz’a sünnet düğününde teşekkür ederek “Bizim bölgelerde kirvelik çok önemlidir. Kardeşten ötedir, kendin öz bir ailen öz bir evladın ne atfediyorsa kirvelikte ona eşdeğerdir. Bizlere bu gururu, onuru yaşatan Sezgin Baran Korkmaz kardeşime, dostuma çok teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulunmuş.

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir