Odun ve kömür fiyatı üçe katlandı: Isınmak lüks oldu!

 Odun ve kömür fiyatı üçe katlandı: Isınmak lüks oldu!

AKP iktidarının kış öncesi enerji fiyatlarına yaptığı zamlarla ısınmak vatandaş için artık lüks oldu. Kömür ve odun fiyatları geçtiğimiz yıla göre üçe katlanırken, mutfak tüpü iki kat zamlandı.

Yaklaşan kış öncesi AKP hükümetinin enerji fiyatlarına yaptığı zam, vatandaşa bu kışı çetin geçirtecek. Vatandaş, ısınmak için üç katı para harcamak zorunda kalacak.

CHP’nin Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, enerjiye yapılan zamlar nedeniyle vatandaşın kış öncesi çaresizlik içinde kaldığını ifade etti.  Akın”Doğalgaza yapılan zammın yanı sıra kış öncesi kömür ve odun fiyatları da geçen yıla göre iki kattan fazla arttı. Temel bir ihtiyaç olan ısınma lüks oldu” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, enerji faturalarına yapılan zamlar, yakacak olarak kullanılan odun ve kömürdeki fiyat artışı nedeniyle kış aylarında temel bir ihtiyaç olan ısınmanın maliyetinin bu kış vatandaşı çok zorlayacağına işaret etti. CHP’li Akın, “Doğalgaz 9 ayda 2,5 kattan fazla, odun ve kömür de neredeyse 3 kat arttı. Soba yakmak, kombiyi açmak artık lüks hale geldi” değerlendirmesinde bulundu.

BAHAR VE YAZ AYLARINDA YAPILAN ZAM YÜZDE 111’İ BULDU

CHP’li Akın, elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş zamların yanı sıra özellikle kırsal bölgedeki vatandaşların kullandığı sobada yakmak için kullanılan odun ve kömür fiyatlarının da olağanüstü arttığını belirterek, ısınma maliyeti konusunda yapılan çalışma ile ilgili şu bilgileri paylaştı “Vatandaşlar nisan ayında kapattığı kombisini kasım ayında açtığında bundan sonra hiç zam yapılmasa bile bahar ve yaz aylarında yapılan toplamda yüzde 111’i bulan zamla karşılayacak.”
ODUN FİYATINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 160
“Doğalgazın yanı sıra özellikle kırsal bölgede vatandaşların kışın ısınmak için kullandığı odun ve kömür fiyatı da olağanüstü artış gösterdi. Eylül 2021’de kış öncesi sobada yakmalık bir ton odunun fiyatı bin 200 lira ile bin 400 lira arasında değişiyordu. Bugün kış öncesi bir ton yakmalık odun fiyatı 3 bin 500 lira ile 3 bin 600 lira arasında değişiyor. Buna göre sobada yakmalık odun fiyatındaki artış yüzde 160’ı buluyor.

KÖMÜR FİYATI 3’E KATLANDI

Eylül 2021’de bir ton ithal kömür fiyatı 2 bin 600 lira ile 3 bin lira arasında değişiyordu. Bugün kış önceki bir ton ithal kömürün fiyatı ise 8 bin ile 8 bin 600 lira arasında değişiyor. Benzer bir şekilde yerli kömürün fiyatı ise 7 bin 600 liraya kadar çıktı. Kömür fiyatındaki artış neredeyse 3 kat oldu.”
TÜP GAZ FİYATI DA İKİYE KATLANDI
“Bazı vatandaşlar ise mutfak tüpünü aynı zamanda ısınma amacıyla kullanılıyor. Eylül 2021 tarihinde 12 kilogramlık tüp fiyatı 160 lirayken bugün itibarıyla 12 kilogramlık tüpün fiyatı 327 liraya çıktı. Tüp gazın fiyatı da ortalama yüzde 105 oranında zamlandı.
ISINMA İHTİYACI EZİYETE DÖNÜŞECEK
CHP’li Akın, Türkiye’de ısınmanın lüks hale gelmesine neden olan iktidarın kendi beceriksizliğini dünya genelinde yaşanan enerji krizine bağladığına işaret etti. Akın,“Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle TL’deki değer kaybı bağımlı olduğumuz enerji fiyatlarındaki artışın Türkiye’de çok daha fazla hissedilmesine neden oluyor. Isınma ihtiyacının maliyeti önümüzdeki kış aylarında eziyete dönüşecek. Geçen kış da kombisini en düşük seviyede açan vatandaşımız katlanan faturalar nedeniyle bu kış kombisini açmaya bile korkacak.”görüşünü dile getirdi.

Ahmet Akın

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.