Onultmak:Kadınlar mezar değil adalet istiyor

 Onultmak:Kadınlar mezar değil adalet istiyor

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali istemiyle Danıştay’da açılan davanın bugün yapılan son duruşması ile ilgili yaptığı açıklamada, kadınların mezar değil adalet istediğini vurgulayarak “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”dedi.

Hülya Kılınç 

Gelecek Partisi Manisa İl Başkanı Nurten Onultmak, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali istemiyle Danıştay’da açılan davanın bugün görülen son duruşması öncesinde sözleşmeyle ilgili vegazete.net’te değerlendirmelerde bulundu.
“SÖZLEŞMEYİ FESH EDENLER KADIN MÜCADELESİNİ ANLAYAMAZ”
“İstanbul Sözleşmesi”nin toplumsal cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılık ve şiddete karşı bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı uluslararası sözleşme olduğunu ifade eden Onultmak “Kendisi hakkında en ufak bir eleştiri ya da yorum yapan vatandaşları sabahın köründe göz altına aldırıp, hakaret davası açan, en ufak muhalif bir sesin çıkmasını engellemeye çalışan, basın ve medya kuruluşlarını, tarikat ve cemaatleri kadın düşmanlığında yönlendiren, siyasi parti lideri sıfatını cumhur başkanı sıfatıyla karıştıran Sayın Erdoğan, kadınların karşılaştığı istismar, şiddet ve tacize karşı da hiçbir önlem alma girişiminde bulunmuyor. Bir gece yarısı bir siyasi parti başkanının aldığı bir karar ile yaşam hakkını koruma altına alan İstanbul Sözleşmesi’ni fesh edenlerin kadınların vermiş oldukları yaşam mücadelelerini anlayacaklarını da düşünmüyorum.”dedi.
“HEPİMİZİN ORTAK SÖZÜ; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR”
Onultmak, kadınların neden İstanbul Sözleşmesi’nden ısrarla vazgeçmediğini ise şöyle anlattı “Çünkü; kadınlar mezar değil, adalet istiyor.Eşit şartlar, eşit imkanlar istiyor. Erkek adaleti, erkek yönetimi değil; gerçek adalet, gerçek eşitlik istiyor. Şiddetsiz hayat, şiddetsiz kent, şiddetsiz bir ülke istiyor. Fetvalarla değil, kendi irademizle yaşayacağız diyor. Erkek düzene itaat etmiyoruz diyoruz kadınlar olarak. Kadınları yaşamak için mücadele etmek zorunda bırakan bu iktidarın kararlarını kabul etmiyoruz, kadınların bu onurlu mücadelesinde bizler de onlarla birlikte sesimizi yükseltiyoruz. Tüm kadınlarla sesimizi ortaklaştırıyoruz. Hepimizin ortak sözü; İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.