Özdağ, İyi Parti; Özel CHP listesinden önce vekil, sonra bakan mı olacak? “Bakanlık bekliyorlarsa vekil olmamalılar”

 Özdağ, İyi Parti; Özel CHP listesinden önce vekil, sonra bakan mı olacak? “Bakanlık bekliyorlarsa vekil olmamalılar”

Altılı masada partilerin milletvekili listeleri çalışmaları başlarken Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın Manisa İyi Parti listesinde yer bulabileceği üzerinde duruluyor.

Tunay Aktaş

Kulislerde AK Parti tabanı üzerinde etkili olabileceği ve buradan kopuş sağlayabilecek bir isim olarak değerlendirilen Selçuk Özdağ daha önce açıklamalarında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmak istediğini belirtirken, milletvekili seçilirse Büyükşehir’e aday olmak için istifa etmek zorunda kalacak. Bu ihtimal göze alındığında Manisa İyi Parti 1 milletvekilini kaybetmiş, Manisa’yı Ankara’da temsil eden isim sayısı azalmış olacak. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanı olarak da ismi geçen Selçuk Özdağ’ın bakan olması halinde de milletvekiliğinden istifa etmesi gerekecek.

“Özdağ’la İyi Parti birinci parti olur”

Özdağ’ın yakın çevresine İyi Parti listesinden seçime gitmesi durumunda hem milliyetçi hem de muhafazakar oyların İyi Parti’de toplanacağı ve İyi Parti’nin 4 ve üzeri vekil ile Manisa’da birinci parti olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediği ifade ediliyor.

Özel de Sağlık Bakanı olur mu?

Özdağ’ın bakan olabileceği konusu CHP’de Özgür Özel için de geçerliliğini koruyor. 20 yıllık AK Parti iktidarı sonrası 15 yıldır mecliste bulunan ve yeni iktidarın Sağlık Bakanı olabileceği üzerinde durulan Özgür Özel’in de milletvekiliğinden bakanlığa geçmesi durumunda Manisa’nın temsil gücünü eksiltebileceği üzerinde duruluyor.

“İktidar umudunu milletvekili listesine girmeyerek gösterebilirler”

Muhalefetin ilk defa iktidara bu kadar yakınken seçimlerde bakanlık bekleyen bu isimlerin olmasının doğal olduğu; ancak özellikle meclis çoğunluğunun, sistem değişikliği için öneminin bulunduğu ifade ediliyor.

Anayasa değişikliği sürecinde referandum için 360, meclis kararı için 400 milletvekili gerekli olduğu belirtilirken hem Özdağ hem de Özel gibi isimlerin mecliste sandalye sayısının düşmemesi adına milletvekili listelerinde yer almayarak topluma iktidar için umut olmalarının da önemini vurgulanıyor.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir