Özdağ: Ruhsar Pekcan için neden Yüce Divan’a gidilmedi?

 Özdağ: Ruhsar Pekcan için neden Yüce Divan’a gidilmedi?

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, yasakların, yolsuzlukların, yoksulluğun arkasındaki şahısların hukuk önünde hesap vermesi gerektiğini ifade ederek “Mesele hukuksa, yolsuzluğa karışan Ruhsar Pekcan için neden Yüce Divan’a gidilmedi?”sorusunu yöneltti.

 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek’in “Demokratik tövbeye ihtiyaç var” sözünün hatırlatılması üzerine, demokrasi tövbesi değil, hukuki tövbeye ihtiyaçları olduğunu belirterek “Niye görevini bırakmıyor saraydaki görevine devam ediyor.”dedi.

“Cemil Çiçek ve arkadaşları, konuşmayacaklar, gereğini yapacaklar”

Halk TV’de  İpek Özbey’in  Kadraj programına konuk olan Özdağ, Cemil Çiçek’in açıklamalarını değerlendirdi.  Geçtiğimiz günlerde Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın da tespitlerde bulunduğunu hatırlatarak “Tespit değim gereğini yapacaksın. Sayın Davutoğlu’yla birlikte ne yaptık tespitte bulunduk, tespitler yetmesi ve gereğini yapıp ayrıldık. Şimdi Cemil Çiçek ve arkadaşları, sadece konuşmayacaklar, gereğini yapacaklar. Ben mi tövbe edeceğim.? Neye ihtiyacımız var. Bu yasakların, yolsuzlukların, yoksulluğun arkasında kim varsa o şahısların hukukun önünde hesap vermesi gerekmiyor mu?

“Önce hukuka hesap vereceksiniz”

Davetiyeli ihalelerde 1 liralık malı tutacaksınız 5 liraya insanlara vereceksiniz belli müteahhitlere, sonra demokrasi tövbeye, dini tövbeye ihtiyaç var diyeceksiniz. Hayır efendim önce demokrasiye ardından da istifaya ihtiyaç var.

Şimdi burada Cemil Çiçek’in söylediği cümleler çok dikkate alınacak cümleler değil. Önce hukuka hesap vereceksiniz, bugünkü hukuka değil. Hukuk tarafsız olduğunda bağımsız olduğunda. Hukuk herkese hesap soracak. Gerçekten demokratik ülkelerde hukuk şöyle hesap sorar büyük balıkların yırtarak geçtiği, küçük balıkları ağa takıldığı bir hukuk olmaz. Hukuk cumhurbaşkanına da, işçiye de, memura da dokunur. Bugün bir bakana dokunabiliyor mu hukuk?

“Pekcan, madem yolsuzluğa karıştı neden Yüce Divan’a gitmiyor?”

Mesela Ruhsar Pekcan, hem alıcı hem satıcıydı. 100 liralık dezenfektanı 170 liraya aldığı söylendi. Hakkında işlem yapıldı mı? Muhalefet bunu tenkit ettiğinde Cumhurbaşkanı “başarılı bir bakandı” dedi. Madem başarılıydı neden görevden aldılar. Mademki böyle bir yolsuzluğa karıştı neden yüce divana gitmiyorlar. Ben onlara bir örnek vermiştim. Suat Hayri Ürgüplü Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekili ve gümrük bakanıydı. Brezilya’dan bir kahve ticareti yapılmıştı Türkiye’ye ithalat yapılmıştı. Yolsuzluğa adı karışmıştı. İstifa etti kendisi yüce divana gitmişti. Bu bakanlar niye yüce divana gitmiyorlar. Mesela ulaştırma ve habercilik bakanı niye istifa ettirildi?  Hazine ve maliye bakanı niye istifa etti veya ettirildi. Ticaret bakanı hanımefendi niye istifa ettirildi. Bu ortamda Cemil Çiçek bey kalkıp “demokratik bir tövbeye ihtiyaç var” diyor. Demokrasiyi askıya alanlara karşı çıksana, burası yanlış yerdir bu yanlış yerde duramam böyle arazimi yağmur yüklü bulutların altına taşıyamam diyerek çıkıp meydan okusana. Bulunduğunuz yerde kalkıp şikayetçi olmak yeterli değildir. İstifa etmeniz ve demokrasinin yanında yer almanız gerekiyor.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir