Patrona serbest esnafa yasak!

 Patrona serbest esnafa yasak!

Kredi kartına taksitle cep telefonu satışı yapamayan esnaf, sermaye baronlarının tüketiciye kredi kullandırarak taksitle cep telefonu satmasından rahatsız olan esnaf sekiz yıldır çözüm bekliyor. Cep telefonunun zorunlu bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapan esnaf  “Pırlanta satışında taksit yapılabiliyor telefonda yasak. Bu nasıl bir adalet sistemidir”diyerek isyan etti.

Manisa Elektronik Ürün Güvenlik Sistemleri Telekomünikasyon Cihazları Esnaf Odası (MEGTEO-Manisa Elektronik Teknisyenleri Odası) Başkanı Mehmet Üzen, küçük esnafın yeniden taksitle telefon satışı yapması gerektiğini kaydetti.

 BAŞKAN ÜZEN: BU İŞTEN SERMAYE BARONLARI PARA KAZANIYOR

Başkan Mehmet Üzen, “Telekomünikasyon sektörümüzün en büyük sorunu taksitle telefon satışının yapılmamasıdır. Yani kredi kartına eski gibi taksitle telefon satışının açılmasını istiyoruz. Bu yasaktan dolayı telefonlar artık krediyle satılıyor. Kredi ile satılınca sermaye baronları bu işten para kazanıyor. Bu paranın küçük esnafta kalması gerekiyor. O yüzden iletişim sektöründeki cep telefonu satıcısı olan üyelerimizin bu konuda mağduriyeti var. Kredi kartına taksitle telefonla açılması gerekiyor. Bu da hem maliyetlerin düşmesine sebep olacak hem vatandaşımız daha ucuza telefon satın alabilecek. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekiyor. Biz yıllardır mücadele ediyoruz ama bir sonuca varılamadı. İnşallah yetkililer sesimizi duyar ve kredi kartına taksitle telefon satışı eskiden olduğu gibi satılır. Küçük esnafımız bu konuda rahat bir nefes alır. Oda olarak bu konuda 8 senedir mücadelemiz sürüyor. Ankara’dan federasyon kanalıyla bu sorunların hepsini anlattık. Bize bu konuda çalışma yapılıp dönüleceği söylen ama artık geç kalındı. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu yaklaşık iletişim sektöründe 120 bin Türkiye’de esnaf ve sanatkarımız var. Bu ciddi bir rakam 4 kişilik bir aileye baktığını varsayarsak ciddi rakamlar yapıyor. Bu yüzden bu sorunun bir an önce düzeltilip bizi küçük esnafı zincir mağazalara ezdirmesinler”dedi.

“ZİNCİR MARKETLER TAKSİTLE SATABİLİYORKEN BİZE YASAK”

Cep telefonu satıcısı olan Sedat Şentürk, “Bizim 8 yıldır en büyük ıstıraplarımızdan bir tanesi bu. Aynı şekilde bizlerde nasıl diğer büyük firmalar vergiyi tabiyse bizlerde vergiye tabiyiz. Ama bu süre zarfında büyük firmalar bunların yan yollarını buldu. Bir şekilde kredi kullandırdılar vatandaşlara. Başka şekilde başka şeyleri gösterdiler. Bilgisayar ürünü satılıyor gibi gösterdiler. Onları kredilendirdiler, onları taksitlendirdiler. Ama sonuç itibariyle bu cep telefonları kullanıcıya verdiler. Acaba bu devlet büyüklerimiz bu interneti kullanmıyor mu? Çünkü girdiğimizde çok bariz bir şekilde yüksek puntolarla cep telefonuna taksit yapılır yazıyor. Ben niye yapamıyorum bunu da büyük bu işi yapanlar büyük baronlar bunu yapabiliyor. Neden bu kazancı biz tabana yaymıyoruz da neden hep kazanç yukarılarda birleşiyor. Pırlantayı alan taksit yapabiliyor, altını alan taksit yapabiliyor. Telefonu bizden alırsan taksit yapamıyorsun. Ama büyük grup kuruluşlardan alıyorsan onlara taksit yapabiliyorsun. Zincir marketler yapabiliyor ama biz yapamıyoruz. Bu nasıl bir adalet sistemidir?”diye konuştu.

Soldan sağa: Esnaf Sedat Şentürk, MEGTEO Başkanı Mehmet Üzen

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir