Piyasa başkanı korkuttu!

 Piyasa başkanı korkuttu!

Zeytin piyasasının kötü fiyatlarla açıldığını belirten Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, ‘Bu sene rekolte yüksek. Olabilecekler beni korkutuyor’ diyerek piyasanın dibe vurabileceği uyarısı yaptı. Hükümetten taban fiyat istedi.

Tunay Aktaş

Sofralık zeytinde dünyanın önemli merkezlerinden biri konumunda bulunan Akhisar’da domat türü zeytin hasatına başlanırken, piyasada fiyatların beklentilerin aşağısında gelmesi üreticide korkuya neden oldu. Asıl büyük rekolte sahibi trilye çeşidinin hasatına geçildiğinde fiyatların dibe vurabileceğinden korktuğunu belirten Ahmet Akbuğa, “Erken hasat edilen domatta fiyatlar şu an 16-18-20 lira. Bu geçen senenin sadece yüzde 30 üzerinde bir fiyat. Maliyetler ise yüzde 300-400 artmış durumda. Geçen sene toplam rekolte 120 bin tondu, bu sene 350 bin ton civarında gelecek. En büyük rekolte sahibi trilye çeşidi. Trilye hasadına geçildiğinde fiyatların daha da düşeceğinden endişe ediyoruz” dedi.

İspanya ve İtalya’da iklim kaynaklı rekolte kayıplarının fiyatları yukarı çekmesi gerektiğini söyleyen Akbuğa, “Tarımcının sırtından geçinen firmaların doğru fiyat oluşması noktasında sorumluluk almasını istiyoruz. Hükümetten taban fiyat açıklamasını istiyoruz” dedi.

Akbuğa ayrıca; işçi maliyetleri ve işçilerin taşınmasında büyük sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir