Prof. Dr. Ercan: Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde deprem tahmin ediyoruz

 Prof. Dr. Ercan: Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde deprem tahmin ediyoruz

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir deprem tahmin ediyoruz” dedi.

Manisa’nın Alaşehir Belediyesi tarafından Şehit Fethi Sekin Gençlik Merkezi’nde ‘Deprem, depreme hazırlık ve sonrası’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa Prof. Dr. Ercan, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Konferansta konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Alaşehir’de yaptığı incelemelerde elde ettiği bilimsel verileri değerlendirdi. Alaşehir’in Pamukkale- Tepeköy Fayı ile Bozdağ istikametinden gelen bir fay hattının arasında sıkıştığını belirten Prof. Dr. Ercan, “Alaşehir’de 6.2 ile 7 büyüklüğünde bir deprem tahmin ediyoruz. Özellikle istasyon altı bölgeleri sıvılaşmış kaygan bir zeminden oluşuyor. Ayrıca bu alanlarda 60-80 santimetre arasında atılmış bazı temeller gördüm. Bu bölge için bu temeller yetersiz. Tarım alanlarının bulunduğu bağlık alanlarda 6.2 – 7 büyüklüğündeki bir depremde 2 ile 5 metre arasında çökmeler yaşanabilir.”dedi

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir