Saat 22:00’den sonra alkol satan esnafa kesilen ceza iptal edildi

 Saat 22:00’den sonra alkol satan esnafa kesilen ceza iptal edildi

Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi

İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği, gece 22:00’den sonra alkol satışı yaptığı iddiasıyla tekel bayisi işletmecisi B.U.’ya kesilen 96 bin 594 TL idari para cezasını iptal etti.

Hülya Kılınç 

İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde 2 Ağustos tarihinde yapılan denetimlerde İşletmeciliğini B.U’nun yaptığı işyerinde saat 22:00’den sonra içki satışı yapıldığı tespit eden polis, tutanak tuttu. B.U.’nun işyerinde olmaması sebebiyle tutanak satış işlemini gerçekleştiren İ.U. isimli şahsa imzalattırıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Daire Başkanlığı’na gönderilen tutanak ile işletme sahibi B.U.’ya İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’na aykırı hareket ettiği gerekçesiyle 96 bin 594 TL idari para cezası kesildi.

 CEZALARIN ŞAHSİLİĞİ İLKESİNE AYKIRI BULUNDU

İşletme sahibi B.U., kesilen idari para cezasına itiraz etti. İzmir 3. Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen davada mahkeme, 24 Ekim tarihinde verdiği kararda B.U.’ya kesilen para cezasını usul ve yasaya uygun olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararında gerekçe olarak polis tutanağına göre saat 22:00’den sonra alkollü içki satışını yapan kişinin işletme sahibi B.U. değil, İ.U. isimli şahıs olduğu belirtildi. Kararda, işletmede bulunan şahsın  işlediği kabahatin işletme sahibini de kapsayacak şekilde genişletilmesi ‘cezaların şahsiliği’ ilkesine aykırı olduğu da vurgulandı.

KARAR EMSAL OLABİLİR

İşletme sahibi B.U.’nun vekili Avukat Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi, mahkemenin kararını olumlu karşıladıklarını belirtip, emsal olabileceğini söyledi.

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir