Sağlıkçılar: sözün bittiği yerdeyiz

 Sağlıkçılar: sözün bittiği yerdeyiz

Konya Şehir Hastanesinde görevi başındayken canice bir saldırı sonucu öldürülen Dr. Ekrem Karakaya için Manisa’da da sağlıkçılar iş bıraktı. Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlıkçılar “Artık sözün bittiği yerdeyiz diyerek şiddetin artık son bulmasını istiyoruz. Şiddet artık kanlı cinayetlere dönüşmektedir.” dedi.

Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi tarafından Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu ve STK temsilcileri de katıldı.

“ATILMASI GEREKEN ÇOK ADIM VAR”

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Aydın Akagündüz, konya’da görevi başında öldürülen Dr. Ekrem Karakaya’nın canice bir saldırıya uğradığını kaydederek “Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Uzman Dr. Ekrem Karakaya görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Şehit doktorumuzun acısı yüreğimizi yakmış, tüm sağlık camiasını derinden yaralamıştır. Böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ne kadar ağır olması gerektiğini, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir. Sağlıkta şiddete cezayı arttıran ve bu suçu kategorik bir suç olarak tanımlayan düzenleme hayata geçmiştir. Sağlıkta şiddetin kanlı bir vahşet olarak kendini gösterdiği bu olay tüm sağlık kurum ve kuruluşları bir an önce sıfır toleranslı alan ilan edilmesi gerekliliğini, hiçbir silah veya suç aletinin bu kurumların bahçelerine bile alınmaması gerektiğini bizlere bir kez daha göstermektedir. Hastanede bir doktorumuzun silahla katlediliyorsa atılması gereken çok adım vardır. Hastanelere üst araması yapılmadan kimsenin alınmaması bile düşünülmelidir.” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SABRI KALMAMIŞTIR”

Can güvenliğinden yoksun bir şekilde sağlık hizmetlerinin yürütülemeyeceğinin açık olduğunu kaydeden Akagündüz açıklamasını şöyle tamamladı: “Sağlık çalışanları şiddet sarmalından bir an önce kurtarılmalıdır. Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; Sağlıkta şiddet basit bir mesele değildir. Mutlaka çözüm üretilmesi gereken temel bir sorundur.  Şiddet kanlı cinayetlere dönüşmektedir. Bu mesele sadece sağlık camiasının değil tüm Türkiye’nin meselesidir. Bu cinayet, bu katliam sözün bittiği bir yerdir. Herkes şapkasını önüne koymalı ve gereği için üstüne düşeni yapmalıdır. Sözlerime son verirken merhum doktorumuza Allah’tan rahmet, acılı ailesi, yakınları ve tüm sağlık camiasına sabırlar diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir