Sen yargıya olan güvenden haber ver!

 Sen yargıya olan güvenden haber ver!

Manisa Baro Başkanı Ümit Rona, Türkiye’de son yıllarda vicdanları sızlatan kararların verildiği, yargıya olan güvenin yüzde 20’lerin altında olduğu gerçeğine hiç değinmediği gibi, yargıyı yıpratıcı eleştirilerin yapılmaması gerektiği görüşünü savundu. Rona, ayrıca yargı bağımsızlığının sorgulandığı günümüzde medyanın hakim, savcı, avukata yönelik müdahale aracı olarak kullanıldığını belirterek, bu tutumun yargıya zarar verdiğini ifade etti.

Hülya Kılınç

Manisa’da 2022-2023 Adli yılı düzenlenen törenle açıldı.  Manisa Adalet Sarayı bahçesinde düzenlenen törende yapılan konuşmalarda, Türkiye’de son yıllarda vicdanları sızlatan kararların verildiği yargı sistemine yönelik tek bir kelime edilemediği gibi, yargıya yönelik yapılan eleştirilerin hukuk sistemine zarar verdiği vurgulandı.

RONA: YARGIYA YÖNELİK ELEŞTİRİ YIPRATICI OLMAMALI

Manisa Barosu Başkanı Av. Ümit Rona, adli yıl açılışında yaptığı konuşmasında yargıya güvenin son yıllarda yüzde 20’lerin altına düştüğü Türkiye’de, hukuksuz kararlar sonucu yaşanan mağduriyetlere yönelik tek bir kelime söylemedi. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı bir dönemde, yargıya yönelik yapıcı eleştirilerin yapılması gerektiği görüşünü savunan Rona, “Yargıya yönelik eleştirilerin yıpratıcı değil yapıcı yönde olması için çaba vermek güvence olan yargı erkinin korunması için lüzumludur”diyerek şöyle devam etti “Medyanın hakim, savcı, avukata yönelik dosyadan bihaber bir anlayışla müdahale aracı olarak kullanılması yargıya zarar verici bir tutumdur. Avukatların savunma görevini üstlendiği dosyalardan dolayı hedef gösterilmesi kabul edilemez bir cehalet emaresidir. Hakim, savcı ve avukatların yargı faaliyetlerinden dolayı sosyal medyada hedef gösterilmesi adil yargılanma hakkı, savunma kutsallığı ve masumiyet karinesine bir saldırıdır. Eleştiri ile saldırı arasındaki çizgi medeni ve çağdaş bir toplumda korunmak zorundadır. Yargı süreçlerinin hassaslığı ve toplumun yargıdan beklentisinin farkında olarak görevlerimizin icrasında insiyatif almaya devam etmeliyiz.  Anayasasında hukuk devleti olmanın ayrıcalığını olan bir ülkede baro gibi önemli bir hukuk kurumumun yargı içindeki gücü ve önemi tartışmasızdır. Adil, güçlü, dik duran bir yargı sisteminin olmazsa olmaz bir yanı da elbette ki sav ve karar yanındaki diğer bir yapı taşı olan savunmadır. Hakim, savcı ve avukatlardan oluşan yargının elbette sorunların çözümünde ön yargısız ve samimi bir işbirliğinin gerekliliği tartışmasızdır.

“MANİSA’DA BARO VAR!”

Bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü, adil yargılanma, insan hakları konusunda öncü duruşu ile Manisa Barosu bu adli yıla hazırdır.  Manisa Barosu tüm üyeleri, gücü ve kabul gören sözü ile yeni adli yılın başarılı bir yıl olması için hazırdır. Adil bir hayat ve adalet dolu yarınlar için her tereddüt ve acaba anında herkesin aklına gelen o kutlu bilgi olan “Manisa’da Baro Var” sözü tüm ülkede umut olmaya devam edecektir.  Yeni Adli Yılınızı kutlarız. Hepimiz için mutlu bir adli yıl olmasını dileriz” diye konuştu.

“ADLİYE KAPISI ADALETE AÇILAN KAPIDIR”

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, ülke birliği, huzur ve kardeşliğinin sonsuza dek sürmesi için temiz vicdan sahibi hukukçuların adaletin en büyük güvencesi olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Vatandaşın adalet arayışının merkezi olmak adalet sisteminin temel görevidir”diyerek “Adliye kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıdan herkes memnuniyetle ayrılmalıdır. Adalet beklentisi karşılanmış bir toplum hukukun üstünlüğünün de güvencesi ve savunucusu olacaktır”dedi.

“DARBE TEŞEBBÜSÜNDEN EN ÇOK YARGI VE EMNİYET ETKİLENDİ”

Manisa Adalet Komisyonu Başkanı Şahap Mutlu ise, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminde en çok yargı ve emniyetin etkilendiğini belirterek “FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsünden sonra devletin organlarının en çok etkilenen maalesef yargı ve emniyet oldu. Gecemizi gündüzümüze katarak geçen bu 6 yıllık süre içerisinde Manisa’da işin yüzde 90’lık kısmını hemen hemen hallettik. Bunların büyük bir kısmı istinat ve Yargıtay aşamasını da geçti. Ve birçoğu da infaz edilecek duruma geldi. Devletimizin bir daha böyle bir olayla karşı karşıya kalmaması için rabbimden niyaz ediyorum”dedi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir