Şerife Nine: Önce topraklarımızı kaybettik, sonra sağlığımızı

 Şerife Nine: Önce topraklarımızı kaybettik, sonra sağlığımızı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin yanıbaşındaki Emlakdere Köyü’nde yaşayan 80 yaşındaki Şerife Çimen, bir dönem tarım yaptıkları toprakları kaybetmekle kalmayıp, sağlıklarını da kaybettiklerini söyledi.

Hülya Kılınç

Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Emlakdere Köyü’nde yaşamını sürdüren Şerife Çimen, çocukluk ve gençlik yıllarının geçtiği köyünün Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin (MOSB) içinde kalmasından şikayet ederek, “Toprağımızı, havamızı, sağlığımızı kaybettik”dedi.

“Topraklarımız elimizden uçtu gitti”

Geçmişte çiftçilik yaparak geçimini sağladığını ifade eden Çimen, sanayinin her gecen yıl büyümesiyle tarım topraklarını kaybettiklerini belirterek, bu süreci şu cümlelerle anlattı “80 yıldır bu köyde yaşıyorum. Kendi annem babam da çiftçilik yaparak geçimini sağlıyordu. Evlendim eşimle çiftçilik yaptım. 8 çocuğumuz oldu. Onları çiftçilik yaparak büyüttük. O zamanlar her şey bereketliydi. Topraklarımızı ekerek karnımızı doyururduk, geçimimizi sağlardık. Sanayi büyüdükçe tarım yaptığımız topraklar hep elimizden uçtu gitti”dedi.

“Ekecek toprak kalmadı”

“Eskiden hastalık nedir bilmezdik” diyen Çimen, şöyle devam etti “Sanayi bizi hasta etti. Biz eskiden yediğimiz her şeyi kendimiz üretirdik. Sanayi köyümüzün yanına geldikten topraklarımız satıldı. Ekip biçeceğimiz toprak kalmadı bugün. Toprağımızla birlikte sağlığımızı da kaybettik.”

Şerife Çimen ve torunu Şerife Çimen

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir