SES’ten ek gösterge tepkisi

 SES’ten ek gösterge tepkisi

SES Manisa Şube Eş Başkanı Figen Pehlivan, iktidarın ek gösterge düzenlemesine tepki gösterdi. Pehlivan,  “Sağlık emekçileri ve emeklilerin maaş katsayılarının reel enflasyon yerine TÜİK’in belirlediği enflasyon üzerinden  arttırılması ek gösterge düzenlemesi kadük duruma düşmüştür.”dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ek gösterge düzenlemesine tepki gösterdi.

SES Manisa Şube Eş Başkanı Figen Pehlivan, açıklanan ek göstergenin beklentilerin gerisinde kaldığını belirterek şunları söyledi “Sağlık emekçisine yönelik 3600 ek gösterge vaadi 2018 Mayıs ayında dile getirilmiş, onca oyalamadan sonra dün itibariyle düzenleme hükümetçe açıklanmıştır. Düzenlemenin tüm ayrıntıları ortaya henüz çıkmamıştır. Ancak açıklanan bilgilere beklentilerin bir hayli gerisindedir. Tüm çalışanlar için istediğimiz 3600-7200 ek gösterge talebimiz karşılanmamış çok daha daraltılmış bir sınıflandırmayla (çalışanların bir kısmına )600 ek gösterge verilmiştir. 107 bini Sağlık Bakanlığında çalışmak üzere 180 bin hekimin emeklilik maaşında geçerli bir iyileştirme yapılmamıştır. Özel sektörde görev yapan 289 bin sağlık emekçisinin emeklilik maaşlarında iyileştirme yapılmamış, taşerondan kadroya geçiş yapan 4/D sağlık işçilerin emekli maaşlarındaki sefalet düzeyine ilişkin bir iyileştirme getirmemiştir.

2008 sonrası işe başlayan sağlıkçılara iyileştirme yok!

Düzenleme sözleşmeli statüde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerin emeklilik gelirlerine ilişkin iyileştirme getirmemiştir. Düzenleme 2008 sonrası işe başlayan sağlık emekçilerinin maaşlarında iyileştirme getirmemiştir. Bugün sağlık iş kolunda görevli sağlık emekçilerinin yüzde 48’i 35 yaş ve altındadır. 35 yaş altı grubun işe başladığı tarih büyük bir çoğunlukla 2008 sonrasıdır. Düzenleme 2200 ek göstergeden emekli olan lise ve ön lisans mezunu sağlık emekçilerinin  maaşında geçerli bir iyileştirme getirmemiştir. Bugün sağlık iş kolunda çalışanların yüzde 34’ü lise ve ön lisans mezunudur.”

“Ek gösterge düzenlemesi kadük kaldı”

Pehlivan, ülkemizde Mayıs ayı açlık sınırının 6 bin 17 lira olarak açıklandığını hatırlatarak, düzenleme ile 30 yıl hizmeti olan sağlık emekçilerine 3600 ek gösterge ile elde edeceği 6 bin 861 lira  emekli maaşının, iyileştirme olarak sunulduğuna dikkat çekti.  Kamu emekçilerinin 4 yıllık beklentisinin tüm emekçileri kapsamayan açlık sınırı düzeyinde maaş ile hayata geçtiğini kaydeden Pehlivan “Sağlık emekçilerine düzenleme ile bir iyileştirme yapıldığı ifade edilse de, yapılan düzenleme ile sağlık emekçilerinin emeklilik gelirlerini, geçen seneki reel gelirlerine bile taşımamıştır. Sağlık emekçileri ve emeklilerin maaş katsayılarının reel enflasyon yerine TÜİK’in belirlediği enflasyon üzerinden arttırılması ek gösterge düzenlemesi kadük (önemini yitirmiş) duruma düşmüştür.

“Hakların kazanılması için mücadeleye devam”

Düzenlemelerin 2023 te hayata geçirilecek olması enflasyon artışının seyri dikkate alındığında önemli bir iyileştirme olmayacağı şimdiden anlaşılabilir. İçinde birçok eksiklik barındıran çalışanların çok büyük bir kısmını dışarda bırakan bu düzenleme yeterli değildir. Yapılan düzenlemeler var olan enflasyon ortamında çalışanların ve emeklilerin reel gelirlerinde bir iyileştirme getirmemiştir. Sendikamız sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tüm haklarının eksiksiz kazanılması için mücadeleye devam edecektir.”diye konuştu.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir