Manisa’da şiddete karşı ‘Nar Hareketi’ başladı

 Manisa’da şiddete karşı ‘Nar Hareketi’ başladı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü “Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı Medya İletişim Projesi- NAR” hareketi Manisa’da başladı. ‘Nar Mahalle Buluşmaları’nın ilki, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile Alaybey Mahallesi’nde kadınlara bilgilendirme toplantısıyla yapıldı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin İzmir, Manisa ve Muğla illerinde yürüttüğü “Kadın ve LGBTİ+ Odaklı Şiddete Karşı Medya İletişim Projesi- NAR” hareketi Manisa’da başladı.  Manisa’da ‘Nar Mahalle Buluşmaları’nın ilki Manisa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Alaybey Mahallesi’nde yapıldı.

Alaybey Mahallesi’ndeki bir kahvehanede yapılan toplantıya Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, Başkan Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ergün Aksoy, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Mahalle Hizmetleri Şube Müdürü Nuray Çevirmeci, Proje Koordinatörü Reyhan Şenay, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ile proje sorumluları katıldı.

HEDEF DUYULMAYANIN SESİ, GÖRÜLMEYENİN YÜZÜ OLMAK

Proje Koordinatörü Reyhan Şenay, “Biz İzmir’den bir hareket başlattık. Şiddete karşı hep birlikte hareket edersek başarabiliriz. Medyada şiddetten haberler tekrar tekrar yapılıyor. Medyadaki arkadaşlarımıza eğitimler verildi. Bu eğitimler bitti ardından bunları üretime dönüştürdük. Artık şiddeti özendirici nitelikte dil kullanılmıyor. Hedefimiz duyulmayanın sesi olmak, görülmeyenin yüzü olmaktır. İstiyoruz ki mahallemize evimize şiddet girmesin. Onun için mahalleleri gezerek bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Bu konuda bizlere Manisa Büyükşehir Belediyesi de desteklerini sağlıyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Sizleri de NAR elçisi olmaya davet ediyoruz. Bu toplantılarımızın amacı, şiddetle karşılaştığınız zaman nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulunmak, mümkün olduğunca şiddeti önlemeye çalışmaktır” dedi.

“ŞİDDETİ TASVİP ETMİYORUZ”

Reyhan Şenay’ın ardından konuşma yapan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, “Burada mahalle toplantılarımızın ilkini gerçekleştiriyoruz. Umuyorum ki sosyal sorumluluk projesi kapsamında önemli bir toplantı olur. Biz şiddetin karşısında olmakla beraber kadına yönelik şiddeti tasvip etmiyoruz. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak da bu tür sosyal sorumluluk projelerine her zaman destek verdik, destek vermeye de devam edeceğiz. Toplantının ve projenin hayırlı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.

MAHALLES HALKINA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Yapılan konuşmaların ardından proje kapsamında psikolog ve hukukçular tarafından mahalle sakinlerine yönelik şiddetin önlenmesi ve alınacak önlemler ile uygulanacak yollar hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Karşılıklı fikir alışverişi gerçekleştirildi. Proje toplantısı sonunda mahalle üzerindeki esnaflar ziyaret edilerek, bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

KURSİYERLERE NAR PROJESİ ANLATILDI

Mahalle toplantısının ardından öğleden sonraki programda Göktaşlı Mahallesi’nde yer alan Kırmız Ev MASMEK Eğitim Merkezi’nde mesleki eğitim alan kursiyerler de proje hakkında bilgilendirildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Şenay ve proje sorumluları tarafından kursiyerlere şiddetin önlenmesine yönelik bilgiler verildi, şiddetle karşılaştıkları zaman izleyecekleri yollar hakkında hukuki yollar anlatıldı.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.