Şiddette sessiz kalmayacağız

 Şiddette sessiz kalmayacağız

CHP Manisa Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, Şehzadeler Kadın Kolları Başkanı Gülay Yeşilok ve Yunusemre Kadın Kolları Başkanı Meral Demir, şiddete hiçbir zaman sessiz kalmayacaklarını belirtti. Ülkemizde yaşayan kadınların en temel hak olan yaşam hakkı için direndiği ifade edildi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne yönelik konuşan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, son iki yıl içerisinde kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarının artığını dile getirdi. Son 10 ay içerisinde Türkiye’de 482 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken CHP’li Uysal, “2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur, etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır”

“HER KADIN BİR HAYATTIR”

Uysal, “İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadın katledildi! Bu kadınlar sayı değildi, hayatın ta kendisiydi. Anne, evlat, abla, kız kardeş, arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, karşı komşu… Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini, kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını, kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı”

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bir gecede fesih edilen İstanbul Sözleşmesi’ne değinen CHP’li Uysal sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İktidara geldiğimizde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız” dedi.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir