Soma katliamı mağdurlarına haciz!

 Soma katliamı mağdurlarına haciz!

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin öldüğü katliamda tazminatlarını alamayan ailelere şimdi de haciz kondu. Soma Kömür A.Ş., karşı vekalet ücretinin ödenmesi için katliamda yaralanan ve hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin mal varlıklarına ve hesaplarına haciz koydurttu

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında gerçekleşen maden faciasında hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerin ailelerinin açtığı dava dosyalarında hiçbir ödeme yapmayan Soma Kömür A.Ş., 10 bin TL’lik karşı vekalet ücretinin ödenmesi için ailelerin hesaplarına haciz koydurttu. Şirket, tüm tazminatları da kamu kurumu olan Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) ödetmişti.
301 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 432 ÇOCUK BABASIZ KALDI

301 kişinin hayatını kaybettiği 162 kişinin yaralandığı ve 432 çocuğun babasız kaldığı Soma “katliamı” davasında ailelerin vekilliğini yapan Avukat Seçil Ege, haciz işlemine isyan etti. Ege “Böyle bir utanmazlık olamaz. Tüm kamuoyu ve siyasiler bu konuya dikkat vermeli. Soma davası bitmedi. Cezai yargılaması böyle hukuksuzca bitmiş olabilir ama bu katliamın hem psikolojik hem ekonomik etkileri devam ediyor” dedi.
HEM DOSYALARA HEM HESAPLARA HACİZ
Ege, Soma katliamında hayatını kaybeden işçilerin ailelerin maddi ve manevi tazminat taleplerinin kabul edildiğini, ancak kabul edilmeyenlerin karşı taraf avukatlarına vekalet ücretleri çıkartıldığını belirterek, dosyayı icraya koyduklarında parayı ödememek için direttiklerini söyledi. Ege “İstinaf mahkemesi kararı onamasına rağmen Yargıtay’a taşıdılar. O süreçte de ödememek için hukuki girişimlerde bulundular. Bunun sonrasında paramız icraya yatırıldı. Ancak bu aşamada Soma A.Ş.’nin vekilleri de kendilerine takdiri olunan 10 bin lira vekalet ücretlerini tashil edebilmek için Bakırköy İcra Dairesinde takip başlatmışlar. Böylelikle bizim tazminatlarımız üzerine haciz koydular. Parayı buradan tahsil edebilecekleri halde, bizim alacaklı olduğumuz dosyaya bir kuruş bile Soma A.Ş. ödeme yapmadığı halde, kendi vekalet ücretlerini alabilmek için hem dosyalarımıza haciz koydular, hem de müvekkilim olan 6 kişinin hesaplarına”diye konuştu.
EGE: SOMA DAVASI BİTMEDİ

Sekiz yıldır hak mücadelesi veren ailelerin Soma A.Ş.’den bir beklentisinin olmadığını kaydeden Ege şunları söyledi “Hem patronların cezai yargılanmasındaki tavrını hem vekillerinin tavrını biliyoruz. Ama bir yandan TKİ bu dosyaları uzatabilmek, ödemeleri geciktirmek için ellerinden gelen bütün yasal imkanlarını kullandılar. Bir devlet kurumunun, kendi kurumunun sorumlu olduğu bir olayda kendi vatandaşlarına, kendi kurumunda çalışan işçilerine ve onların ailelerine, bu şekilde hukuku aracı kılarak bunları yapması kabul edilemez. Kamuoyu ve siyasiler bu konuya dikkat vermeli. Soma davası bitmedi. Cezai yargılaması böyle hukuksuzca bitmiş olabilir ama bu katliamın hem psikolojik hem ekonomik etkileri devam ediyor. Hala mücadele veriyoruz.”

Seçil Ege

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir