Soma’da madenciler özelleştirmeye karşı iş bıraktı

 Soma’da madenciler özelleştirmeye karşı iş bıraktı

TKİ’ye bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi bünyesinde linyit kömür üretimi yapılan Enyez açık ocak bölgesindeki özelleştirmeye karşı işçiler iş bıraktı.

Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesinde linyit kömürü üretim yapılan Eynez açık ocak bölgesinin bir bölümünün özelleştirilerek Yeni Anadolu firmasına devredilmesi üzerine işçiler eylem yapıyor.

SAHAYA GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAMYONLARLA KAPATILDI

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre Yeni Anadolu firmasına Eynez açık ocak bölgesinin bir bölümünün devredilmesi kararını duyan ve iş makinelerinin ocağa girmeye başladığını öğrenen işçiler, Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesinin çağrısıyla Eynez bölgesinde toplanmaya başladı.

İşyerlerinin satılmasına izin vermeyeceklerini söyleyen işçiler, şirket sahayı terk edene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti. İşçiler maden ocağında toplanmaya devam ederken sahaya giriş çıkışları kamyonlarla kapattı. 13 Temmuz saat 00.00 itibariyle tüm ELİ’deki bayram çalışması olan noktalarda iş durdurdu.

“ÖZELLEŞTİRMELERE KARŞI ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

ELİ’de çalışan bir işçi, “Elimizde kalan sahalar zaten sınırlı. Bir gram kömürü de özel şirketlere vermeyeceğiz. Toplanmaya başladık haberi alır almaz. Ne gerekiyorsa özelleştirmelere karşı yapmaya hazırız” dedi

Maden İşçileri Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin de burada işçilere “Her türlü eylemi yapacağız. Yönetim Kurulu olarak işçi arkadaşlarla beraber hareket edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir