Suya zam yargıya taşınıyor!

 Suya zam yargıya taşınıyor!
MASKİ Genel Kurulu’nda dün MHP ve AKP’li meclis üyelerinin oybirliğiyle suya yapılan yüzde 25’lik zamma tepki gösteren CHP’liler, su zammının geri alınması için 17 ilçe başkanıyla hukuk mücadelesi başlatacak.
MASKİ’de suya yapılan zamma tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban parti binasında basın açıklaması düzenledi.
CHP Manisa İl Başkanı Balaban, suya yapılan yüzde 25’lik zammı kabul etmediklerini belirterek, “Su insanın en temel hakkıdır. Su haktır, bir meta değildir. Suyun üzerinden ticaret yapılması insanlarımızı mağdur etmektedir. Manisa’da da Cengiz Ergün’ün uyguladığı bu politikalar mağdur etmektedir. Bir taraftan Manisa’nın çok yerinde su kesintisi yaşanırken ve bazı yerlere su bağlamazken, suya zam yapılmasına anlam veremedik. Halkımız buna tepki gösteriyor. MASKİ’nin toplantısında suya zam ile ilgili alınan karar için 17 ilçe başkanımız ile birlikte bir hukuk mücadelesi başlatacağız. Kararın iptali konusunda yargıya başvuracağız. Her konuda toplumun yanında olmaya devam edeceğiz.”
“1 YILDA 144 ZAM YAPILDI”
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye’nin son bir yıldır yüksek enflasyon ile boğuştuğunu ve Manisa’da son bir yılda suya enflasyonun üzerinde yüzde 144 oranında zam yapıldığını ifade etti. Bakırlıoğlu, “Manisa Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında bu zamana her ay TÜFE’ye göre suya zam yapıyordu. Şimdi üzerine birde yüzde 25 zam ekledi. MASKİ’ye Cumhur İttifakı tarafından getirilen önergede zam yüzde 50 oranındaydı ama kamuoyundan gelen baskı neticesinde bunu yüzde 25’e indirdiler. İnsanlara ölümü göstererek sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Biz buna razı değiliz. Bunun karşısındayız. 2021 yılın Eylül ayında su ve atık su bedeli olmak üzere suyun metre küpü 6.86 liraydı. Şuanda yapılan yüzde 25’lik zamla ve önümüzdeki Eylül ayında uygulanacak TÜFE ile birlikte metreküpü 16.78 liraya çıkmış olacak. 1 yıl içerisinde suya yüzde 144 zam yapılmış oluyor.”
Manisa’nın Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandığını ifade eden Bakırlıoğlu, “Ülkemiz zor günlerden geçiyor. İnsanlarımız hayat pahalılığından ezilmiş durumda. Hayat pahalılığından ezilen vatandaşlarımızı daha çok ezmeye kalkıyor. Yapılan bu zammın geri alınması konusunda mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” dedi.
Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir