Tarım Bakanlığı’na ÇKS çağrısı

 Tarım Bakanlığı’na ÇKS çağrısı

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, 31 Aralık 2022 tarihinde son bulan Çitçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvuruda bulunamayan çiftçiler için Tarım Bakanlığı’na, çiftçilerin desteklerden yararlanabilmesi için bir defaya mahsus başvurularının kabul edilmesi çağrısında bulundu. 

Gürtunca çağrısında şu ifadeleri kullandı “Deprem bölgesinde azalacak üretimi telafi edecek diğer bölge çiftçilerimiz çok endişeli. 2023 senesinde ekilecek ürün alanlarını önceden belirlemek amacıyla 2023 ÇKS başvuruları 31 Aralık 2022 günü kapandı. Bu konu ile ilgili değişik mecralarda duyurular yapıldı. Ancak geçmiş yıllarda ÇKS başvuruları haziran hatta eylül aylarına kadar uzaması sebebiyle ayrıca başvuruların e- devlet üzerinden yapılması istendiğinden bölge çiftçilerimizin bir bölümü başvuruları tamamlayamadı. Mevcut çiftçilerimizin hem yaş grubu hem de yerleşim yerlerinde internete ulaşma imkanları belli olduğundan bu sonuç normaldir.

“ÇİFTÇİLER TEREDDÜTTE”
Bu durumda çiftçilerimiz ürünlerini sigortalayan TARSİM e ve az da aldığı desteklemelere ulaşamıyor. Allah korusun bir afette çiftçilerimiz güvencesiz olması sebebiyle elindeki traktörünü ve tarlalarını satmak durumunda kalacaktır. Bu riskli durum çiftçilerimizi üretimde tereddüte sevk ediyor.
Biliyoruz ki üretimimizi arttırmaktan başka seçeneğimiz olmadığından geçiş sezonu olması sebebiyle 1 defaya mahsus ÇKS başvuruları için 1 haftalık ekran açılarak başvurular kabul edilmelidir. Böylece ürünleri TARSİM güvencesine girmeleri desteklemelere ulaşmaları sağlanmalıdır. Kazanan ülkemiz olacaktır.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir