TİP Manisa: Serel işçisi yalnız değildir!

 TİP Manisa: Serel işçisi yalnız değildir!

Sendika seçme hakkı için direnen Serel Seramik fabrikası işçilerinin eylemlerine katılarak destek veren Türkiye İşçi Partisi Manisa İl Örgütü, yaptığı basın açıklamasıyla da Serel işçilerinin yalnız olmadığını ve haklarını kazanıncaya kadar eylemlerine destek vermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Hülya Kılınç

Elginkan Holding’e bağlı Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Serel fabrikasında Çimse İş Sendikasından Kristal İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle fabrika kapısına kilit vurularak işçilerin ücretsiz izne çıkarılması ile başlayan ve 12 işçinin işten çıkarılması ile büyüyen eylemlerine, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Manisa İl Örgütü’nden destek geldi.

İşçilerin dün fabrika önünde yaptığı eylemlere katılarak destek veren TİP Manisa il Örgütü, bugün yaptıkları basın açıklaması ile işçilerin tüm haklarını alana kadar yanında olacakları mesajını verdi.

“YANDAŞ SENDİKA DIŞARIDAN TAŞIDIĞI KİŞİLERLE İŞÇİLERE GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞIYOR”

TİP Manisa İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “Manisa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Elginkan topluluğuna ait Serel Seramik işçileri 14 Temmuzdan bu yana sendika seçme hakları için direniyorlar. Kristal-İş sendikasına üye oldukları için işçilere patron ve yandaş sendika Çimse-İş işbirliğiyle adeta savaş açılmıştır. Serel Seramikte patron ve yandaş sendika işbirliği aleni bir şekilde sürdürülmektedir. Öyle ki fabrika sahibi, Çimse-İş dışında başka bir sendikayı istemediğini açıkça beyan etmekte, yandaş sendika ise dışarıdan taşıdığı kişilerle işçilere gözdağı vermek için fabrika önüne yığınak yapmaktadır.

“İŞÇİLER MÜCADELE ETMEYE BAŞLADIĞINDA KORKU DUVARLARI BİR BİR YIKILIR”

İşçilerin bu kararlı direnişini kırmak için 12 işçinin işine hukuksuzca son verilmiştir. Bugüne kadar düşük ücretlerle işçi sağlığı hiçe sayılarak çalıştırılan işçiler, en temel haklarından birini kullanmak istedikleri için işlerinden atılmışlardır. Sermaye sınıfı her yerde olduğu gibi burada da aynı saldırılara başvurmaktadır. Ancak biliyoruz ki işçiler mücadele etmeye başladıklarında korku duvarları ard arda yıkılır. İşten atmalar Serel işçisini yıldırmak bir yana daha kararlı ve öfkeli hale getirmiştir.

“YANDAŞ SENDİKAYI İŞÇİ DÜŞMANI TAVRINI TERK ETMEYE DAVET EDİYORUZ”

Türkiye İşçi Partisi Serel işçisinin bu süreçte yanında olmuştur bundan sonra da gücünün son damlasına kadar yanında durmaya devam edecektir. Patronların yanında saf tutup işçiler arasına nifak tohumları ekmeye çalışan yandaş sendikayı da bir an önce bu işçi düşmanı tavrını terk etmeye davet ediyoruz. Türkiye İşçi Partisi olarak aşağıdaki taleplerin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

  •  İşten atmalar derhal durdurulsun.
  •  İşten atılanlar geri alınsın.
  •  Tek taraflı olarak izne çıkarılan tüm işçiler iş başı yapsın.
  •  İşçilerin sendika seçme hakkının önündeki tüm hukuksuz ve keyfi engellemelere son verilsin.

Biliyoruz ki Serel işçisi kazanırsa emek mücadelesi bir mevzi daha kazanacak. Yaşasın Serel İşçilerinin Mücadelesi!
Yaşasın İşçilerin Birliği”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir