Uğur Doğan yazdı: Cemal Ergün Caddesi’nin bilinmeyen hikayesi

 Uğur Doğan yazdı: Cemal Ergün Caddesi’nin bilinmeyen hikayesi

        1999 yılındaki yerel seçimlerde Manisa’da solda birlik çalışmaları yapılmış ve DSP (Demokratik Sol Parti) çatısı altında,  Özgürlük ve Dayanışma Partisi üyesi olarak ÖDP kontenjanından Manisa Belediyesi Meclis üyesi seçilmiş ve 2004 yılına kadar da bu görevde bulunmuştum.

Belediye Başkanlığını da az bir oy farkıyla ANAP (Ana Vatan Partisi) dan Merhum Adil AYGÜL kazanmıştı. O zamanın ANAP belediye meclis grubu sözcüsü de, bugünkü MHP li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz ERGÜN’ün sağ kolu olan başkan yardımcısı eskinin ANAP’lısı, şimdinin MHP’lisi Mehmet GÜZGÜLÜ idi.

O yıllarda Cengiz ERGÜN henüz siyasete girmemiş ve Manisa sporun kulüp başkanlığını yapıyordu. Ben de hem Manisa Belediyesi encümen üyesi,  hem de İdari Komisyon üyesi olarak görev yapıyordum. Bir gün meclis gündemine o yıllarda imar çalışmalarının hızla sürdüğü Uncubozköy mahallesinde Mimar Sinan Bulvarından yukarıya doğru çıkan prestijli caddeye şimdinin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Cengiz ERGÜN’ün babası,  Cemal ERGÜN’ün isminin verilmesi konusu gelmiş ve konu görüşülüp karara bağlanmak üzere benim de üyesi olduğum İdari Komisyona havale edilmişti.

Komisyon toplantısında masada o bölgenin haritaları ile birlikte Manisa Belediye Başkanlığı ile Cemal ERGÜN arasında imzalanmış bir protokol de vardı. Önce protokolü elime aldım okudum ve inceledim, protokole göre Manisa Belediye Başkanlığı isim verilmesi düşünülen caddenin sağından ve solundan birer metre bağış yapılması karşılığında o caddeye Cemal ERGÜN isminin verileceğine dair bir protokol yapılmış olduğunu görmüştüm. Bunun üzerine konu komisyonda görüşülmeye başlanmış ve sözde ben muhalif bir meclis üyesiyim ya (!) isim verilmesine karşı çıkacağım düşüncesiyle başta yazı işleri müdürü olmak üzere ANAP’lı ve MHP’li komisyon üyeleri çoğunluk olarak ortada imzalanmış bir protokol olmasına rağmen bu caddeye mevzuata göre Cemal ERGÜN isminin verilemeyeceğini ileri sürüyorlardı. Bende neden verilemeyecek miş?  O zaman bu protokolü niye imzaladınız..! dediğimde;  Cemal ERGÜN isminin batı kışlanın yanında tel örgüye paralel bir sokağa daha önce meclis kararıyla verilmiş olduğundan aynı ismin yeniden başka bir sokağa veya caddeye ikinci kez verilmesi mevzuata aykırı olacağını söylemişlerdi hep bir ağızdan. Bense ortada imzalanmış bir protokol var..!  Manisa Belediyesinin imzalamış olduğu ve karşılığında vatandaştan arsa bağışı alındığı, bu yüzden vatandaşına verdiği sözü belediye olarak yerine getirmek zorundadır diyerek o caddeye Cemal ERGÜN isminin verilmesi gerektiğini savunuyordum. Ne gariptir ki; şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz ERGÜN’ün sağ kolu olan Başkan yardımcısı Mehmet GÜZGÜLÜ’nün grup sözcüsü olduğu ANAP’lılar ve MHP’li üyeler Cemal ERGÜN isminin o caddeye verilemeyeceğini savunuyorlardı.  Komisyona incelenmek için getirilmiş olan o bölgeye ait haritaları aldım konuyu yerinde araştırıp inceleyeceğim diyerek, komisyondan bu haliyle bir karar alınamaz, ikinci bir komisyon toplantısı yapılması önerisiyle ayrılmıştım.

O zaman merhum Cemal amcayı ve oğlu Cengiz ERGÜN’ü hiç tanımıyordum. Sordum soruşturdum manolya meydanının karşısındaki binanın ikinci katında bulabileceğimi öğrendim. Gittim Cemal amcayı tarif edilen ofisinde buldum kendimi tanıttım oturduk çay kahve içerken dikkatimi bir ayrıntı çekmişti… Cemal amcanın oturduğu masanın arkasındaki duvarda İsmet İNÖNÜ’nün  CHP’nin altı oku önünde çekilmiş küçük bir fotoğrafı vardı..!  Neyse;  ben konuyu Cemal amcanın kendisine anlattım. Ve elimdeki Uncubozköy haritası üzerinden göstererek;

  • Cemal amca; siz bu caddeye isminizin verilmesi konusunda Belediye Başkanı Adil AYGÜL ile bir protokol imzalamışsınız doğru mu? Dedim.
  • Evet Uğur bey oğlum geldiler bana o caddenin sağından ve solundan birer metre bağış yaparsan o caddeye senin adını meclis kararıyla verelim, adında o cadde üzerinde yaşasın dediler bende olur dedim ve istenilen bağışı yaptım, ardından da o bahsettiğin protokolü imzaladık dedi.
  • İyi güzel Cemal amca; ama dün bu konunun görüşüldüğü İdari komisyonda ANAP ve MHP’liler karşı çıktılar bu işe, güya sizin adınızı batı kışlanın yanındaki elimdeki haritadan göstererek bu sokağa isminizi daha önceki Belediye Başkanı Zafer ÜNAL döneminde meclis kararıyla verilmiş o nedenle şimdi bu caddeye sizin isminizin verilemeyeceğini söylüyorlar dedim. Dedim dedim ama;

Hiç unutmuyorum daha dün gibi gözümün önünde o yaşta öyle bir küfür salladı ki; Cemal amca, ayağa kalktı kızdı, sinirlendi ve ardından hemen telefona sarıldı…

  • Cengiz oğlum..! Ali’yi de al çabuk buraya gelin dedi.

Oğlu Cengiz ERGÜN ve Ali ERGÜN birlikte geldiler. Buyur baba ne oldu nedir bu sinirli halin, niye öfkelendin diye Cemal amcaya seslendiler.

  • Bu şer….siz ANAP’lı ve MHP’liler benim adımı bu caddeye vermek istemiyorlarmış. Bak meclis üyesi Uğur bey oğlum öyle diyor…

Cengiz ERGÜN ve Ali ERGÜN şaşırmış bir şekilde bana bakıyorlar ve ne olduğunu biran önce anlamak istiyorlardı. Durumu kendilerine anlattım; aman allahım Cengiz ERGÜN nasıl sinirlendi, nasıl kızdı küfürlerin bini bi para…

  • Cengiz bey; ben konunun tarafı olduğunuz için Cemal amca ve sizden bilgi almak ve size de konu hakkında bilgi vermek için geldim, ancak; hemen sinirlenmeyin, canınızı sıkmayın ortada babanızın yapmış olduğu bir bağış ve buna ilişkin imzalanmış bir protokol varken, ben sonuna kadar mücadele eder o caddeye babanızın isminin verilmesini savunur mücadelesini de veririm demiştim.

Ve öyle de yaptım..! Hem komisyonda hem de mecliste Cemal amcanın hakkını, hukukunu sonuna kadar savundum.

Çünkü mevzuata göre çözüm o kadar basitti ki;  tabi asıl niyet önemliydi..!

Daha önce meclis kararıyla Cemal ERGÜN isminin verildiği sokağı gittim yerinde görmüştüm. O yıllarda odun yüklü iki eşeğin yan yana geçemeyeceği kadar dar ve asfalt bile atılmamış toprak zeminli sokağa başka bir isim verilmesini, söz verilen caddeye de Cemal ERGÜN isminin verilmesi önerisiyle hem komisyonda hem de mecliste alınan bir kararla Uncubozköy mahallesindeki şimdiki Cemal ERGÜN caddesi isminin verilmesini böylelikle sağlamıştık.

Şimdi yıllar sonra bakıyorum da;  Hayat ne ilginç değil mi?

Bugünün MHP’li  Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz ERGÜN, dün babasının ismini dahi o  caddeye verilmesine karşı çıkan bir partinin belediye başkanı oluyor ve o günün ANAP’lısı, bugünün MHP’lisini yanı başından hiç ayırmayıp, sağ kolu olarak başkan yardımcısı yapıyor.

Bense;  o gün nasıl siyasi kimliğimle muhalif bir duruş sergileyip, hakkı yenilenin hakkını hukukunu savunmuş,  hak hukuk tanımayanların da karşısında olduysam; bugün de sade bir yurttaş olarak mağdurun yanında, mağrurların karşısında olmaya devam ediyorum…

Yani dün neysem bugünde oyum…

Esen kalın…

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir