Uyuşturucu yakalamalarında artış

 Uyuşturucu yakalamalarında artış

Manisa’da Bağımlıkla Mücadele Çalıştayı’nda konuşan Vali Yaşar Karadeniz, bağımlılıkla mücadelenin daha geniş şekilde ele alınması gerektiğini söyledi ve 2022’nin ilk 3 ayında yakalamaların arttığını belirtti.

Manisa’da bağımlılığa ilişkin farkındalık kazandırılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında yapıldı. Polis Evinde gerçekleştirilen çalıştaya Vali Yaşar Karadeniz’in yanı sıra Vali Yardımcısı Aydın Memük, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, ilgili kurum müdürleri, akademisyenler, öğrenciler, psikiyatri uzmanları, ev hanımları, muhtarlar ve çok sayıda ilgili katıldı.

SONUÇ BİLDİRGESİ 26 NİSAN’DA YAYINLANACAK

Açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş,  Sağlık Bakanlığı tarafından bağımlılıkla mücadele konusunda önemli araştırmalar yapıldığını, kurumlar arası işbirliğine önem verilerek çözüm odaklı çalışmalar yapmak üzere Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayını gerçekleştirdiklerini ifade ederek ilçe bazında çalıştayların tamamlandığını, İl Çalıştayının tamamlanmasının ardından da sonuç bildirgesinin 26 Nisan’da açıklanacağını söyledi.

MÜCADELE DAHA GENİŞ ELE ALINMALI

Vali Yaşar Karadeniz ise yaptığı konuşmada bağımlılığın çok geniş bir kavram olduğuna ve her bir türü için ayrı mücadele verildiğine dikkat çekerek; “Bağımlılık aslında sadece bir ya da birkaç kurumun mücadelesi ile başa çıkılacak bir sorun değil. Örneğin uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede akla ilk olarak emniyet tedbirleri geliyor. Bu konuda polisimiz ve jandarmamız gerçekten çok iyi çalışıyor. Özellikle 2021 yılında ve 2022 yılının ilk üç ayında yakalamalarda artış var. Ama bu sorunu tam olarak çözmüyor. Çünkü sahada hala uyuşturucu kullanan insanlar var ve onların bu talebine cevap veren birileri var. Dolayısıyla bu mücadeleyi çok daha geniş bir şekilde ele almamız gerekiyor” dedi.

ÖNCELİK ÖNLEYİCİ OLMAK

Bağımlılıkla mücadelede öncelikle önleyici olmak gerektiğini ifade eden Vali Karadeniz, “Bağımlılıkla mücadelenin ilk ayağı; insanları bağımlı olmadan bağımlılığa karşı uyarmak ve doğru yöntemleri kullanarak onları bağımlılıktan uzak tutmaktır. Bu işin en kolay ve ucuz yoludur. Bir başka boyutu bağımlıların tedavi süreci. Bu da oldukça önemli bir süreç. Özellikle bazı tür bağımlılıklarda belki toplumdan da soyutlayarak o mücadeleyi yürütmek gerekiyor. Tedavide başarı elde edildikten sonraki aşamada ise kişiyi tekrar toplumla doğru bir şekilde kaynaştırmak gerekiyor. Gerekirse onun bulunduğu mevcut çevresinden uzaklaştırılması, sosyal çevresinde onu bağımlılıktan koruyacak kişilerin olması gerekiyor. Ayrıca kişinin iş güç sahibi yapılması ya da kendi ayakların üzerinde durabilecek hale getirilmesi tüm mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için gereken koşullardır” şeklinde konuştu.

ÖLÜM SAYISI 1000’DEN 300’E DÜŞTÜ

Son dönemde yapılan çalışmalarla uyuşturucu konusunda önemli mesafeler kat edildiğini de dile getiren Vali Karadeniz, “2017 ve 2018 yılında uyuşturucudan yıllık vefat sayımız 1000’e yaklaşmıştı. Şu an bu rakam 200-300’e düşmüş durumda. Gönlümüz ister ki bu rakam sıfır olsun, bunu en aza indirelim. İşte bu çalıştayda da sizlerin bağımlılıkla mücadele anlamında, bağımlılığın her aşaması ile ilgili getireceğiniz öneriler mutlaka bu mücadelede yeni bir merhem olacaktır. Çalıştay sonucunda hazırlanacak olan eylem planının takvimlendirilmesinin de bu çalıştaya verilen emeğin doğru bir şekilde sonuçlandırılması açısından faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü Polisleri, Narkotik Köpeği Kiraz ile birlikte temsili uyuşturucu bulma operasyonu yaparak kutuların içine saklanan uyuşturucuları buldular. Çalıştay da daha sonra bağımlılık çalışmaları hakkında sunum eşliğinde katılımcılara bilgi verildi.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.