“Vatandaş bireysel iflasın eşiğinde”

 “Vatandaş bireysel iflasın eşiğinde”

CHP’li Bakırlıoğlu, maaşıyla geçinemediği için kredi kartı ile giderlerini karşılamaya çalışan vatandaşın kart borcunu kapatamadığı için, bireysel iflasın eşiğine geldiğini belirterek, erken seçim çağrısında bulundu.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kimsenin aldığı maaşla geçinemediğini, ay sonunu getirmeye çalışan işçi, memur ve emeklinin mecburen kredi kartı harcamaları ile ay sonunu getirmeye çalıştığını söyledi.

TÜİK’in Haftalık Bankacılık Sektörü Verilerine göre, özellikle bireysel kredi kartı borçlarının aşırı şekilde arttığını kaydeden Bakırlıoğlu, geçen yıl mayıs ayında 148 milyar lira olan toplam kredi kartı borcunun 2022 Mayıs’ında 248 milyar liraya yükseldiğine dikkat çekerek şu bilgileri verdi “ Kredi kartı borçlarındaki artış oranı yüzde 67. Açıklanan resmi rakamlara göre; tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları borcu 838 milyar liradan, 1 trilyon 102 milyar liraya yükselmiş. Bir yıldaki artış oranı yüzde 31. Yüksek enflasyon yüzünden her gün iğneden ipliğe gelen zamlar, vatandaşların borçlarının artmasına neden oluyor. Gelirleri ve tasarrufları enflasyon karşısında eriyen vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanıyorlar. Vatandaşın borçları sadece Ramazan Bayramı’nı izleyen hafta 22 milyar lira birden arttı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin verilerine göre bu yılın ilk üç aylık döneminde 340 bin 94 kişi bireysel kredi, 272 bin 582 vatandaş da kredi kartı borcunu ödeyemediği için bankalar tarafından icra takibine alındı.”

“VATANDAŞ BORCU BORÇLA KAPATIYOR”

Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısının geçen yılın ilk üç ayında 125 bin kişiyken, bu sayının 2022’nin ilk üç ayında 340 bine çıktığına dikkat çeken Bakırlıoğlu, artış oranının yüzde 172 olduğunun altını çizdi.

Yine kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısının 2021 yılının ilk üç ayında 113 bin kişiyken, bu sayının 2022 yılının ilk üç ayında 272 bine çıktığını ve  artış oranının yüzde 140 olduğunu ifade eden Bakırlıoğlu “Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak-Mart 2022 döneminde 513 bin kişi oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 204 bin kişiydi. Artış oranı yüzde 151. Bu tablo bize vatandaşın nasıl bir borç batağında olduğunu açıkça gösteriyor. Vatandaş borcu borçla kapatmaya çalışarak daha fazla borçlanıyor ve borç kartopu gibi büyümeye devam ediyor.

Enflasyon, hayat pahalılığı devam ettiği sürece bu borçlar katlanarak artacak. Vatandaş adeta bireysel iflasın eşiğine gelmiş durumda. Bu iktidar kaldığı sürece vatandaşın refaha çıkması mümkün değil. Bu nedenle hemen seçim, derhal seçim.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir