Vatandaş gırtlağına kadar borçta!

 Vatandaş gırtlağına kadar borçta!

BDDK istatistiklerini paylaşan CHP’li Başevirgen, vatandaşın bankalara olan kredi ve kredi kartı borcunun son 6 ayda 1,2 trilyon lira artarak toplam borcun 6 trilyon 251 milyar 126 milyon liraya yükseldiğini belirterek, alım gücü eriyen vatandaşın borcunu ödeyemediğini kaydetti.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı. Vatandaşın bankalara olan kredi ve kredi kartı borcunun 1 haftada 123 milyar lira arttığına dikkat çeken Başevirgen, zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartına yüklenen vatandaşın borcunun çığ gibi büyüdüğünü belirtti.
TAKİBE DÜŞEN SAYISINDA DİKKAT ÇEKİCİ ARTIŞ
CHP’li Başevirgen, “Ocak başından haziranın ikinci haftasına kadar borç 1,2 trilyon lira arttı. Son 6 ayda takibe düşen alacak tutarı 3 milyar lira yükseldi. Enflasyon hızla yükseliyor, alım gücü eriyor. Bankalara olan borçluluk ise günden güne artıyor. Ekonomiden sorumu bakan Nebati “Gözlerimi kapatıp 6 ay sonra açmak istiyorum. Çok farklı noktalara geleceğiz. Enflasyon bitecek” iddialarında bulunmuştu. Ancak bu son 6 ayda takibe düşen borç tutarı da borçluluk da ciddi şekilde arttı.”dedi.
“BANKALARA SON 1 HAFTADA BORÇ 123,2 MİLYAR ARTTI”
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre borçlanmanın hızla arttığını söyleyen Başevirgen, “Son 1 haftada bankalara olan borçluluk 123,2 milyar lira arttı. 6 ayda ödenemediği için takibe düşen borç tutarı 3 milyar lira artarken bankalara olan kredi ve kredi kartı borcu ise 1,2 trilyon lira arttı. Toplam borç 6 trilyon 251 milyar 126 milyon liraya yükseldi. Bireysel kredi kartlarıyla 1 haftada 4 milyar 81 milyon liralık işlem gerçekleştirildi. Böylece 10 Haziran haftasında bireysel kredi kartı borcu 269 milyar 287 milyon liraya yükseldi. Bireysel kredilerdeki artış ise 12 milyar 300 milyon lira olarak gerçekleşti.”bilgisini paylaştı.
“3 MİLYAR LİRALIK BORÇ ÖDENEMEDİ”
Ocak ayının ilk haftasından haziran ayının ikinci haftasına kadar borçluluk oranının 1 trilyon 288 milyar 323 milyon lira arttığına dikkat çeken Başevirgen, son bir haftada 183 milyon liralık borcun ise takibe düştüğünü söyledi. Son 6 ayda takibe düşen borç tutarındaki artışın ise 3 milyar liranın üzerinde olduğunun altını çizen Başevirgen şunları söyledi “Tüketici kredileri tutarı, 10 Haziran itibarıyla 12 milyar 300 milyon lira artışla 890 milyar 334 milyon liraya çıktı. Söz konusu kredilerin 338 milyar 906 milyon lirası konut, 22 milyar 121 milyon lirası taşıt ve 529 milyar 307 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu. Geldiğimiz noktada enflasyon altında ezilen dar gelirli vatandaşların yaşamak için bankalara borçlanmaktan başka çaresi kalmadı. İktidar ise çizdiği pembe tablolar ile vatandaşın gerçeklerinden gittikçe uzaklaşıyor.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.