Veli-Der Manisa Başkanı: Kayıp çocuklarımız nerede?

 Veli-Der Manisa Başkanı: Kayıp çocuklarımız nerede?

İktidara deprem bölgesinde kaybolan ve cemaatlerin kontrolüne verilen çocukları soran Öğrenci Veli Derneği Manisa Şubesi, bu çocukların tarikat ve cemaatlerin elinden kurtarılarak devlet korumasına alınmasını istedi.

Öğrenci Veli Derneği Manisa Şube Başkanı Ayşe Işıl Gel, deprem bölgesinde kaybolan çocukların cemaat ve tarikatlerin elinde tutulması ile ilgili yaptığı açıklamada, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

“DEVLETİN GÖREVİ DİNİ YAPILARA DEVREDİLEMEZ”

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin geride kalanlara unutulmaz acılar bıraktığı, ruhlarında onarılmayacak yaralar açtığını ifade eden Gel şöyle devam etti “Her kötü olayda olduğu gibi bu deprem felaketinden de en fazla etkilenen çocuklarımız oldu.Kimi çocuklarımız günlerce enkaz altında soğukta aç ve susuz kurtarılmayı beklerken, kimileri bir veya birkaç uzvunu kaybetmiş olarak bundan sonraki yaşamlarını engelli olarak devam ettirecekler. Kimi çocuklarımız da annesini, babasını, kardeşini ya da tüm ailesini kaybederek dünyada kimsesiz kaldılar. Böyle bir durumda sosyal bir devletin yapması gereken; bu çocukları koruma altına almaktır. Bu, sosyal devlet olmanın gereğinden öte, devletin görevidir ve bu görev hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve dini yapılara devredilemez.

“BİNİN ÜZERİNDE ÇOCOK KAYIP BİN 100 ÇOCUK MENZİL TARİKATİ’NDE”

Ama görüyoruz ki;  refakatsiz kalmış depremzede çocuklarımız bir şekilde dini yapıların eline düşmektedirler. Basında yer alan haberlere göre; binin üzerinde çocuğumuz kayıp, 1100 çocuğumuz Menzil Tarikatının Adıyaman’daki köyünde tutulmaktadır. Daha önce yine basında yer alan habere göre, depremde babalarını kaybetmiş 9 çocuğumuz, Sakarya’da İsmailağa Cemaatinin kontrolünde olan Diyanete bağlı Kuran kursuna verildiği İl müftülüğü ve cemaat sorumluları tarafından açıklanmıştır.

“ÇOCUKLARIMIZ HANGİ KURUMLARA YERLEŞTİRİLDİ”

Depremzede çocuklarımızın nakillerinin sayısı ise (217 bin 246) iki yüz bini aştı. Pansiyonlu okulların mevcutları doluydu. Kamu yurtlarının yokluğu, yetersizliği bilinen bir gerçek. O gerçek Aladağ’larda yaşadığımız unutulamaz acıyı/acıları yaşattı bize.  Nakilleri yapılan bu çocuklarımız kamu kurumları dışındaki yerlere mi yerleştirildi? Kamu kurumları dışındaki yerlere yerleştirilmişlerse; bu çocuklarımız nerede, hangi kurumlara yerleştirildi?

“BAKAN SKANDAL AÇIKLAMASIYLA SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ GÖSTERMİŞTİR”

Yardıma muhtaç depremzede çocuklarımızı, devlet koruması altına alması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Derya Yanık, “Bizim Menzil cemaatine ya da x, y, z herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler, buna da karışacak halimiz yok. İhmal yoksa istismar yoksa şiddet yoksa bizim görevimiz devlet olarak başlamaz” diye yaptığı skandal açıklamayla büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir. Yani Bakanlığın görevi çocukların ihmale, istismara ya da şiddete uğramasıyla mı başlar? Bu aynı zamanda görevi ihmaldir.

Ayrıca, yürürlükteki “Tekke ve Zaviyeler Kanunu”na göre cemaat ve tarikatlar yasadışıdır. Dolayısıyla, bu yasadışı dini yapıların eline bir şekilde düşen depremzede çocuklarımızı onların elinden kurtarmak yerine, böyle bir skandal açıklamayla bu yasadışı dini yapılar meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır.”

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir