Veli-Der zorunlu din dersine karşı imza kampanyası başlattı

 Veli-Der zorunlu din dersine karşı imza kampanyası başlattı

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Manisa Şube Başkanı Ayşe Işıl Gel, herkesi 4-6 yaş arası çocuklara din dersi dayatmasına karşı başlattıkları imza kampanyasına destek vermeye çağırdı.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Manisa Şubesi, 4-6 yaş arası çocuklara din, ahlak ve değerler eğitimi adı altında din dersi dayatmasına karşı Manolya Meydanı’nda açtıkları stantta imza kampanyası başlattı.

59 yeni anaokulu 6 bin 950 yeni anasınıfı açıldı

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Manisa Şube Başkanı Ayşe Işıl Gel, imza kampanyası öncesi meydanda yaptığı basın açıklamasında, çocuklara dayatılmak istenen din eğitiminin çocuklar üzerinde meydana getireceği tahribata dikkat çekerek “20. Milli Eğitim Şurası’nda okul öncesi eğitim programında 4-6 yaş arası çocukların; din, ahlak ve değerler eğitimi adı altında din eğitimi almasıyla ilgili tavsiye kararı alındı. Bu karara istinaden 59 yeni anaokulunun ve 6 bin 950 yeni anasınıfının açıldığı açıklandı. Ancak bu sınıflar için MEB tarafından henüz öğretmen ataması-görevlendirmesi yapılmamasına karşın bu okul ve sınıfların faaliyete başladığı bildirildi.

Finansmanını diyanet karşılıyor

Özellikle Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde faaliyete geçtiğini gördüğümüz bu okulların finansmanının Diyanet tarafından karşılandığı bilinmektedir. Öncelikle bu finansman durumunun yeni dönemde MEB ve çocukları nasıl etkileyeceği kaygı konusudur. Akıllara gelen bir başka soru ise henüz oyun çağında olan 4-6 yaş arası çocuklarda soyut kavramlar gelişmediği için bu yaş çocuklara yalnızca dini eğitim verilmesi uygun olup olmadığıdır.”dedi.  

“Çocukların yaşamında telafisi olmayacak sonuçlar doğuracak”

Okul öncesi için gerekli öğretmen ataması-görevlendirmesi yapılmamasının bir sonucu olarak eğitimci niteliği taşımayan kişilerin eğitim kurumlarında görevlendirilmesinin çocukların yaşamında telafisi olmayacak sonuçlar doğuracağının bilimsel bir gerçek olduğunu ifade eden Gel şunları söyledi “4-6 yaş arası çocuklara verilecek din eğitimi pedagojiyle, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ”Çocuğun üstün yararı” ilkesiyle çeliştiği gibi laiklik ve bilimsellik ilkelerine de aykırıdır. Yapılmaya çalışılan çocuk hakkı ve eğitim hakkı ihlalidir. Tüm çocuklar için ücretsiz, laik, bilimsel okul öncesi eğitim bir an önce yaşama geçirilmeli; yeterli okul öncesi öğretmeni ataması yapılmalı, 4-6 yaş arası çocuklar için din eğitimi uygulaması kaldırılmalıdır.”

Basın açıklamasının ardından,4-6 yaş arası çocuklara din dayatmasına karşı başlatılan kampanyaya vatandaşlar imza vererek destek oldu.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.