Yargı, Laleli ve Mesir’in imar planını iptal etti!

 Yargı, Laleli ve Mesir’in imar planını iptal etti!

Manisa Yunusemre ilçesindeki Laleli ve Mesir mahallelerinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi yargı kararıyla iptal edildi.

Hülya Kılınç

Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın Laleli ve Mesir mahallelerinde hayata geçirmeyi planladığı kentsel dönüşüm projesi ikinci kez yargıya takıldı. Manisa 2. İdare Mahkemesi, imar planını hukuka aykırı bularak iptal edilmesine karar verdi.
YARGI PLANI HUKUKA VE MEVZUATA AYKIRI BULDU
Şehir Plancıları Odası Başkanlığı’nın Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ve Yunusemre Belediyesi’ne karşı açtığı dava ile ilgili Manisa 2. İdare Mahkemesi oy birliğiyle plan için iptal kararı verdi. Dava konusu her iki imar planı kararlarında “hukuka ve mevzuata” aykırı olduğu belirtildi.
Yunusemre Belediyesi’nin, Laleli ve Mesir mahallelerinin 2015 yılında riskli alan ilan edilmesinin ardından iki mahallede uygulamayı hayal ettiği kentsel dönüşüm projesi imar planı, ikinci kez yargı kararıyla iptal edilmiş oldu.

 

BÖLGE HALKI PLANA DAHİL OLMAYI İSTİYOR
Laleli Mahallesi Muhtarı Yadigar Şahin, mahalle sakinlerinin bölge için hazırlanacak imar planında kendisinin de görüşünün alınmasını istediğini belirterek “İmar planında eksiklikler görülse de bizlerin kontrolü dışında dava açıldı ve mahkeme plana iptal kararı verdi. İki mahallenin halkı da kimsenin mağdur edilmeyeceği bir imar planı istiyor. Bir yol bulunacağına inanıyoruz. Yunusemre Belediyesi ve Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın bölge halkıyla istişare ederek bir plan hazırlamasını talep ediyoruz.”dedi.

Laleli Mahalle Sakinlerinden Özden Başmaya ise, bir mahalle kültürünün olduğu  bölgede sosyal yaşam açısından da önemli bir zenginliğe sahip olunduğunu kaydederek, uygulanacak planın mahallelerdeki bu yapının göz önüne alınarak yapılmasını beklediklerini dile getirdi.

Laleli ve Mesir Mahallesi sakinleri

Benzer Haberler

Gündem

KPSS iptal edildi!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.