Yılın ilk 10 ayında 275 kadın erkekler tarafından katledildi

 Yılın ilk 10 ayında 275 kadın erkekler tarafından katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre ekim ayında 34 kadın erkekler tarafından katledildi, 26 kadının ölümü ise şüpheli.2022’nin ilk 10 ayında katledilen kadın sayısı 275’e yükseldi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), ekim ayı raporunu paylaştı. Verilere göre, geçen ay 34 kadın katledildi, 26 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. 2022 yılının 10 ayında ise erkekler tarafından katledilen kadınların sayısı 275’e yükseldi. 2021 Ekim ayına göre, bu yılın Ekim ayında kadın katliamlarında yüzde 88 artış gerçekleşti.

Öldürülen 34 kadından 2’si ekonomik bahanelerle, 11’i boşanmayı istemek, barışmayı, evlenmeyi ya da ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istediği için katledildi. 21’inin ise hangi bahaneyle katledildiği tespit edilemedi.

SANIK VE KATİLLER CAYDIRICI CEZALAR ALMIYOR, ŞİDDET BÜYÜYOR

Platform, “21 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” dedi.

Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 6’sı, 2022 yılında öldürülen kadınların  ise yüzde 7’si failleri hakkında uzaklaştırma kararı aldığı halde öldürüldü. 

KADINLARIN YÜZDE 53’Ü EVLİ OLDUĞU ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Ekim ayında öldürülen 34 kadının 18’i evli olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si akrabası, 2’si babası, 1’i kardeşi, 6’sı tanıdığı kişiler tarafından, 1’i tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür. Kadınların 20’si evinde, 7’si sokakta, 2’si işyerinde, 1’i arazide, 1’i otelde, 1’i eğlence mekanında, 1’i yol üzerinde otomobilinin önü kesilerek öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

YETKİLİLERİN YAPMASI GEREKEN GÖREVİ KADINLAR YAPIYOR

Platform hakkında açılan kapatma kararına da değinerek “Hukuksuz kapatma davası ve sansür yasası gibi yıldırma politikalarına rağmen yetkililerin yapması gereken görevi biz kadınlar yapmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir