Yunusemre’nin AB Projesi ön elemeyi geçti: Akıllı çilek serası kurulacak

 Yunusemre’nin AB Projesi ön elemeyi geçti: Akıllı çilek serası kurulacak

Yunusemre Belediyesi’nin Türkiye’de İklim Değişikliği Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programına sunduğu projesi ilk aşamayı başarıyla geçerek tam başvuru yapmaya hak kazandı.

Yunusemre Belediyesi, doğal kaynakları, kültürel mirası ve ekosistemi bir bütün olarak korumak; kentin iklim değişikliğine uyum konusunda dayanıklılığını arttırmak amacıyla proje çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ilan edilen, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteği ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yürütülen, “Türkiye’de İklim Değişikliği Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında açılan İklim Değişikliğine Uyum Hibe Programına sunduğu proje, ilk aşamayı başarıyla geçerek tam başvuru yapmaya hak kazandı. Projede İklim değişikliğine uyum, çevre, doğal kaynaklar ve koruma, geri dönüşüm, yenilebilir enerji, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir kırsal kalkınma, teknolojinin tarımsal faaliyetlere entegrasyonu, kültürel mirasın korunması konularında çeşitli çalışmalar yer alıyor.

Akıllı çilek serası kurulacak
Projenin ana temasında iklim değişikliği etkilerinden en çok etkilenen sektörlerden tarım konusu işlenirken; topraksız tarım ve hibrit (güneş ve rüzgar) yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak akıllı çilek serası pilot uygulaması gerçekleştirilecek. Proje ile seranın su ihtiyacı için Yuntdağı’nda binlerce yıldır yer alan yağmur suyu göletlerinden sağlanarak kültürel mirasın korunması sağlanacak, akıllı seraya entegre bir bölüm eklenerek yenilenebilir enerji kaynaklarıyla günbalı pekmezi üretilecek.

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.