Zam değil düzenlemeymiş!

 Zam değil düzenlemeymiş!

Manisa’da toplu ulaşıma Mart 2022’de yapılan zamdan 3 ay sonda Haziran ayında bir zam daha yapılarak ulaşım ücreti kartlı ve kartsız 7,5 liraya yükselmişti. Vatandaşın, ulaşımda kart değil daha çok peşin para kullanması üzerine şoförlerin sorun yaşadığını gerekçe gösteren UKOME, kartsız biniş yapanların ücretine zam yaparak 7,5 liradan 9 liraya çıkardı.Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç ise, fiyat artışının zam değil güncelleme olduğunu savundu.

 Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, toplu taşımada kartlı ve paralı binişlerin eşitlenmesi nedeniyle şoför esnafının büyük sorun yaşadığını ve  bu sorunu çözmek için bir UKOME tarafından düzenleme yapıldığını söyledi. Yapılan düzenleme ile kartlı binişlerin 7,5 TL, kartsız binişlerin ise 9 TL olduğunu bildirdi.

Muradiye’ye kartsız biniş ücreti 10 TL oldu

Karaağaç, şehir merkezindeki trafiğin yoğun olduğu yerlerde şoför esnafının hem otobüs kullanıp hem de para üstü vermesinin trafikte tehlike oluşturduğunu vurgulayarak, vatandaşları özellikle kartlı biniş kullanmaya davet etti. Manisa merkezden Muradiye’ye sefer düzenleyen otobüslerde de kartsız biniş ücretleri değişti. kartlı biniş 8,5 TL’de kalırken kartsız binişler 10 TL’ye yükseldi.

Karaağaç: Bu durum kesinlikle zam değildir!

Karaağaç, “Son günlerde UKOME tarafından zorunluluk arz etmesi nedeniyle yapılan bir düzenleme kamuoyuna toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı şeklinde lanse edilmektedir. Bu durum kesinlikle zam değildir, vatandaşlarımızı kartlı binişe teşvik etmektir.  Ücret tarifelerinde 2022 Mart ayından itibaren kartlı biniş ücreti ve paralı biniş ücreti eşitti.  Kartla binen ile para ile binen aynı ücreti ödediğinden binişlerin tamamı paralı binişe yöneldi. Kimse kartına ön yükleme yapıp kartı ile biniş yapmıyordu. Toplu taşıma şoförlerimiz market kasiyeri gibi para aldı verdi işlerine başladı. Şehir merkezindeki trafiğin yoğun olduğu yerlerde hem otobüs kullanıp hem para alıp para üstü vermek trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmaya başladı.  Bu durumu UKOME genel kurulunda kurul üyelerine anlattık, kartlı binilen ücretlerde herhangi bir artış ya da düzenleme yapmadan sadece kartlı kullanıma yeniden geçişin sağlanması amacıyla paralı binişlere 1,5 TL fark getirdik.  Vatandaşlarımız kolaylıkla çıkartacakları kart ya da mevcut olan kartlarına yükleme yapmak suretiyle aynı ücretle seyahat edebilir. En son yapılan ücret düzenlemesinde de akaryakıt fiyatları zaten bu seviyelerdeydi, sonraki süreçteki akaryakıt artışlarında herhangi bir ücret düzenlemesi yapılmadı. Şuan da toplu taşıma araçlarının hasılatlarının yüzde 70-80’i akaryakıta gitmektedir. Bununda vatandaşlarımız tarafından bilinmesini istiyorum” dedi.

Salih Karaağaç

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir