Zeytin üreticisi de isyanda!

 Zeytin üreticisi de isyanda!

Manisa’da üzüm, pamuk ve mısır üreticilerinin ardından zeytin üreticileri de alım fiyatlarına isyan etti. Üretici hayal kırıklığı yaşıyor.

Tunay Aktaş

Saruhanlı Büyükbelen’de zeytin üreticileriyle buluşan CHP İl Başkanı Semih Balaban, Saruhanlı İlçe Başkanı Hasan Levent, önceki dönem Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ve CHP heyeti mevcut durumu dinledi. Hayal kırıklığına uğradıklarını belirten üretici Halit Korkmaz, “Yeşil zeytinde en az 30-35 lira fiyat beklerken şu an fiyat 16-17 lira. Duble zeytin 16 lira, ortalamaya vurduğun zaman 12-13 liraya geliyor. Bu zeytin markette 90 lira. Yazık günah değil mi bize? Bir yıl bu zeytini bekledik, tam bir yıl zeytini bekliyoruz biz. Destek bekliyoruz devlet büyüklerinden. Seçim zamanı gelmeyin, gelin üreticilerle görüşün. Lütfen. Yazık günah. Herkeste moraller sıfır. Tarım Bakanı nerede. Gelsin halimizi görsün” dedi. Üretici İlyas Arslan, “İnsanlar zeytinlerini toplayamıyor. Borçlar var. Telefonları açamayacak duruma geldik. Çok zor durumdayız. Kimseyede sesimizi duyuramıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HER GEÇEN GÜN DAHA KÖTÜYE GİDİYOR”

Gıda konusunda ülkeyi güzel günlerin beklemediğini belirten Ziraat Mühendisi Nurdan Büncü, “Mazot, gübre, elektrik ve sulama sistemleri başta olmak üzere bu sene maliyetlerde çok büyük artış var. Hem gıda üretimi hem de iklim değişikliği noktasında bizi çok güzel günlerin beklediğini kimse söyleyemez. Sistem her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Ciddi anlamda çok büyük sıkıntılar var”

“ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM”

Üretimin tarım bakanlığı tarafından planlanması gerektiğini ifade eden Tur Yıldız Biçer ise, “Ne zeytincimizin ne de üzümcümüzün yüzü gülmedi. Zeytin bereketin ve barışın simgesi kutsal bir ağaç. Ama bu kutsal ağaca ve yine kutsal olan emeğe gerekli değerin verilmediğini görüyoruz. Çok üzücü bir durum. Ülkede bir tarım bakanlığının olması gerekiyor aslında. Üretimi ve pazarlamasını bir plan dahilinde yapması gerekiyor. Az kaldı. Yaklaşık 7 ay var. Kurtulacağız bu iktidardan” ifadelerini kullandı.

“AÇLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Üreticinin gelişmezse ülkenin kalkınamayacağını söyleyen İl Başkanı Semih Balaban da,: “Üreticiler tıpkı üzümde, pamukta, mısırda olduğu gibi dertli. Çünkü maliyetlerin çok artttığını ama zeytinin artmadığını, geçen yıl 13-14 liraya sattıkları zeytinin bu yıl 17-18 lira olduğunu ve bundan dolayı ciddi zarara uğradıkarını açıkladılar. Çözüm çok basit. Planlı bir tarıma geçecek bu ülke ve tüm ürünlere alım garantisi verilerek 1 yıl önceden taban ve baş fiyatı bilecek. Fiyat devletin açıkladığının altında kalırsa destekleme primiyle o fark ödenecek” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Benzer Haberler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir